کد خبر : 322             انتشار : 1395-03-27 08:10:00         
bamaram.com

سوتی گزارشگر فوتبال سرهنگ علیفر

به گزارش بامرام ، سرهنگ علیرضا علیفر باری دیگر خبرساز شد. گزارشگر قدیمی فوتبال ایران که منتقد جدی دفاع 4 نفره خطی است و برای این انتقادهاش از دفاع خطی ، حسابی نامش مطرح شده ، این بار در گزارش بازی لهستان و ایرلند شمالی ، مثل روال همیشگی اش ، در اطلاعات ابتدایی بازی اش سعی کرد مشخصات استادیوم شهر نیس فرانسه را بگوید و چون همیشه اسم آرشیتکت این ورزشگاه را هم گفت. او گفت این استادیوم را «دولاب امیر» ساخته. ساعتی بعد اما این خبر مثل بمب در فضای مجازی پیچید. چتی از پسری به نام امیر دولاب در فضای مجازی دست به دست می شد که در آن به دوستش گفته بود چون می دانسته سرهنگ از ویکی پدیا اطلاعاتش را می گیرد ، وقتی متوجه شده بازی را گزارش می کند، به بخش ویرایش ویکی پدیا رفته و اسم سازنده ورزشگاه را تغییر داده و نام خودش را گذاشته.
اینگونه اسم این پسر جوان در گزارش بازی آورده شد. همه از سوتی بزرگ سرهنگ علیفر گفتند و حالا او درباره این ماجرا برای خبرآنلاین توضیح می دهد:«من هم این ماجرا را شنیده ام و می دانم که حسابی در فضای مجازی درباره اش حرف می زنند و می گویند سوتی بزرگ یا اسم هایی مثل این. به نظرم اصلا اتفاق عجیب و غریبی نیست. فکر می کنم همه گزارشگر های دیگر دنیا هم برای اینکه بتوانند اطلاعات مربوط به مسابقه ای که قرار است گزارش کنند را از سایت های مرجع اطلاعاتی در دنیا می گیرند. یکی از این منابع سرشناس هم همین ویکی پدیا است. من هم مثل خیلی های دیگر از همین طریق اطلاعات را می گیرم. خب من عادت دارم که برای هر بازی ، اطلاعات مربوط به ورزشگاه را تا حتی مهندس سازنده اش بگویم. به هر حال زندگی پر است از تجربه کردن. گاهی یک سری از تجربه ها رایگان بدست می آیند ، گاهی هم این تجربیات هزینه ای دارند. »
او این عبارت را می گوید و توضیح می دهد:«به هر حال من نمی دانستم که می شود این اطلاعات سایت مرجعی مثل ویکی پدیا را ویرایش کرد. برای همین وقتی پرینت اطلاعات مربوط به ورزشگاه را گرفتم و مطالعه کردم ، در گزارش هم از آنها استفاده کردم. حالا این وسط یک جوانی که خواسته شوخی کرده باشد یا دوست داشته که اسمش در گزارش زنده یک بازی مهم گفته شود ، کمی شیطنت کرده و کمی هم از ذکاوت و خوش ذوقی اش استفاده کرده ، رفته اطلاعات مربوط به نام سازنده ورزشگاه را تغییر داده و اسمش هم گفته شده. یک مقدار هم این مسئله در فضای مجازی برای مردم جذاب شده است. خب اینکه مردم از این اتفاق لبخندی بزنند ، خیلی اتفاق بدی هم نیست و من هم فکر نمی کنم اتفاق خیلی بدی افتاده باشد. از این آقای امیر دولاب هم اصلا دلخور نیستم و حتی اگر با هم روبرو شویم ، رویش را می بوسم و با هم عکس یادگاری هم می گیریم.»
اما آیا برای علیفر این سئوال پیش نیامده بود که اسم امیر دولاب خیلی ایرانی است؟ خودش می گوید:«نه اصلا. فرانسه پر است از مهاجران عربی و آسیایی . اسم را که دیدم ، گفتم حتما یکی از همین پناهنده های عربی است که به این کشور رفته اند. باز هم می خواهم در این باره تاکید کنم هرآدمی در هر جای دنیا ، وقتی اطلاعاتی را می خواهد ، نمی تواند برود توی لندن یا واشنگتن و مثلا از مسئول فلان ورزشگاه ، اسم سازنده اش را بپرسد. الان منبع همه مردم ، اینترنت است که یکی از مهمترین منابع انترنتی هم می شود ویکی پدیا.حالا یک نفر خواسته اسمش را در تلویزیون بشنود ، یک ذوقی به خرج داده ،شده این اتفاق. همین آقای امیر دولاب را از دستش ناراحت نیستم. هیچ کس نمی تواند برود از سرپرست استادیوم ، اسم سازنده ورزشگاه را بگیرد و مطمئن باشد که آنچه می گوید قطعا درست است بگیرد.در آن بازی 90 دقیقه گزارش کردم ، یک اشتباه فنی نداشتم. تپق نزدم و کاملا مسلط صحبت کردم.این ها مهم هستند که لحاظ شوند.»
این کارم نوعی اعتراض به صداوسیما در انتخاب گزارشگران بود.
امیر دولاب، جوان 28 ساله خورموجی درباره این کارش می‌ گوید: من می‌ دانستم که سرهنگ علیفر اطلاعاتش را از ویکی‌ پدیا به دست می‌ آورد که اصلا معتبر نیست. برای همین شب قبل از بازی ایرلند، با دوستم در واتس آپ چت می‌ کردم، قرار شد در نام ورزشگاه تغییر ایجاد کنم. هدف خاصی هم نداشتم و فکر نمی‌ کردم که سرهنگ علیفر از آن استفاده کند.
وی ادامه داد: فردا شب که بازی پخش شد، من آن را ندیدم، بلکه برادرم زنگ زد و گفت گزارشگر اسم تو را به عنوان سازنده ورزشگاه معرفی کرد. بعد هم که فیلم آن را دیدم، مشخص شد سرهنگ در تله افتاده است!
حقوق معوقه کارگران نامه به کمیته امداد
دولاب با بیان اینکه از علیفر عذرخواهی می‌ کنم، ادامه داد: مصاحبه ظهر امروز وی با سایت‌ ها درباره این اتفاق نشان داد که انسان با جنبه‌ ای است ولی کار من هم نوعی شوخی آمیخته با اعتراض به صداوسیما در انتخاب گزارشگران ورزشی‌ اش بود.
وی افزود: وقتی گزارشگری به خود اجازه می‌ دهد در مسائل فنی فوتبال دخالت کند و مثلا بگوید بهتر از مورینیو مربیگری می‌ داند، باید این حق را به من مخاطب هم بدهد که انتظار داشته باشم در کار گزارشگری وی مداخله کنم و او را مورد سنجش قرار دهم. ​​
این جوان با بیان اینکه افرادی نظیر فردوسی پور یا مزدک میرزایی به دلیل تسلط به زبان خارجی از منابع معتبر خارجی برای گزارش بازی استفاده می‌ کنند ولی برخی به سراغ ویکی‌ پدیا می‌ روند که منبع معتبری نیست و هر فردی امکان ویرایش اطلاعات آن را دارد، ادامه داد: قاعده ویکی‌ پدیا این است که وقتی کاربری اطلاعاتی را ویرایش می‌ کند، ناظر در محدوده زمانی خاصی بررسی و اگر مستند قوی نداشته باشد رد می‌ کند. از شانس علیفر، ویرایشی که من در نام ورزشگاه «نیس» فرانسه کردم، زمان بیشتری برای بررسی برد و نهایتا بعد از رخ دادن این اتفاقات از ویکی‌ پدیا پاک شد.
وی که اخیرا به عنوان بازیکن با تیم شاهین خورموج به قهرمانی مسابقات این شهر رسیده، خاطرنشان کرد: بدیهی است که انتخاب گزارشگر مناسب باعث جذب بیننده می‌ شود. دیروز بازی اسپانیا و چک را یک گزارشگر جوان گزارش کرد که من واقعا از دیدن بازی لذت بردم. امیدوارم صدا و سیما به سلیقه مخاطبش اهمیت بدهد و نسبت به این مسائل بی‌ اهمیت نباشد.
دولاب که به تازگی از دانشکده کشاورزی دشتستان فارغ التحصیل شده است، قبلا در یک موبایل‌ فروشی شهر خورموج فعالیت می‌ کرده و همزمان روی برنامه‌ نویسی‌ های کامپیوتری مسلط شده است. او فعلا بیکار است.
وی متولد روستای «میته» از توابع بخش کاکی شهرستان دشتی است و اکنون ساکن خورموج است.
به عنوان پرسش پایانی از دولاب می‌ پرسیم آیا قصد دارد گزارشگر دیگری را گیر بیندازد؟! پاسخ می‌ دهد: دوستانم مرا به شوخ‌ طبعی زیاد می‌ شناسند و در خصوص سرهنگ هم هدفم فقط شوخی بود و خوشبختانه ایشان هم خیلی باجنبه بود و گفت اگر سوتی وی باعث خنده مردم شده، خوشحال است و از من دلگیر نیست. دیگر برنامه‌ ای در این خصوص ندارم و همین یک بار کفایت می‌ کند که نظارت بر گزارشگران بیشتر شود.
فیلم این گزارش را ببینید:

طراحی سایت از   ahwazsite.ir