کد خبر : 437             آخرین آپدیت : 1395-05-18 12:23:00          تعداد بازدید : 8931

بالاترین درجه داران نیروهای مسلح ایران

به گزارش بامرام ، نیروهای نظامی ایران که از دو نیروی ارتش و سپاه تشکیل شده‌ اند، این روزها ١٢ «سرلشکر» دارند. ١٢ سرلشکری که «جنگ‌ دیده» هستند و تجربه دوران دفاع مقدس را در کارنامه خود دارند.
بالاترین درجه نیروهای مسلح «سرلشکر» میباشد.
١٢ سرلشکر این روزهای ایران در ادامه آمده است:
امیر دریابان «علی شمخانی»
علی شمخانی امیردریابان ایرانی سرلشکر ایرانی لباس عربی
امیر دریابان «علی شمخانی»؛ ٦١‌ ساله و متولد اهواز. وزیر دفاع دولت اصلاحات که درحال‌ حاضر دبیر شورای‌ عالی امنیت ملی دولت «حسن روحانی» است.
به غیر از اینها او پیش از این فرمانده نیروی زمینی سپاه،‌ قائم‌ مقام وزیر سپاه،‌ فرماندهی مشترک نیروی دریایی ارتش و سپاه و رئیس کمیته دفاعی- امنیتی شورای‌‌ عالی امنیت ملی را برعهده داشته است.
او در سال ١٣٦٩ با حکم مقام معظم رهبری، به فرماندهی مشترک نیروی دریایی سپاه و ارتش منصوب شد. او که تا فروردین ١٣٧٨، درجه «دریادار» داشت، با دریافت درجه سرلشکری از سوی مقام معظم رهبری به مرتبه دریابانی ارتقا یافت.
شمخانی اظهارات پربازتاب کم نداشته است. یکی از نمونه‌ های آن، به حضورش در یک برنامه تلویزیونی در صدا‌و‌سیما در سال ١٣٨٩ باز‌می‌ گردد. او در این برنامه درباره «بنی‌ صدر» گفته بود: «بنی‌ صدر خائن نبود. این تفاوت نگاه او در اداره جنگ بود و اندیشه عمل وی غلط بود؛ اما خیانت نبود».
شمخانی در این برنامه در پاسخ به سؤال مجری مبنی بر اینکه «آیا شما لفظ فتنه را برای اتفاقاتی که در سال ٨٨ افتاد، قبول دارید؟» گفته بود: «این تغییری در اصل قضایا ایجاد نمی‌ کند. من به عنوان یک عنصری که نگاه امنیتی دارم و نه سیاسی، معتقدم که ما در پیش‌ بینی، پیشگیری، کنترل حادثه و روش مقابله با آن در سال ٨٨ دچار اشتباه شدیم».
سرلشکر علی شهبازی
سرلشکر علی شهبازی؛ او در سال ١٣٦٩ زمانی که رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران بود، درجه سرلشکری را از سوی مقام معظم رهبری دریافت کرد. او مهرماه ١٣٧٧ با حکم مقام معظم رهبری به فرماندهی کل ارتش منصوب شد و در سال ١٣٧٩ با کناره‌ گیری از این سمت، به‌ ریاست‌ گروه‌ مشاوران‌ نظامی‌ فرمانده کل قوا منصوب شد.
سید عطاءالله صالحی
علی شمخانی امیردریابان ایرانی سرلشکر ایرانی لباس عربی
سید عطاءالله صالحی؛ سرلشکر ٦٧‌ساله که هم‌ اکنون فرماندهی کل ارتش را عهده‌ دار است.
او پس از دوره متوسطه و اخذ دیپلم، در سال ۱۳۴۶ وارد ارتش شد و در سال ۱۳۴۹ با رسته توپخانه از دانشکده افسری فارغ‌ التحصیل شد.
صالحی در سال‌ های دفاع مقدس نیز در کنار شهید صیاد شیرازی حضور داشت و یگان‌ های رزمی کوچک ارتش را در مناطق عملیاتی فرماندهی می‌ کرد.
همچنین در سوابق فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران، فرماندهی مرکز آموزش درجه‌ داری ارتش و فرماندهی دانشگاه افسری ارتش در دو دوره به چشم می‌ خورد. فرماندهی لشکر ٧٧ خراسان، فرماندهی لشکر ٥٨ ذوالفقار، فرماندهی قرارگاه شمال شرق کشور و معاونت آموزش ستاد فرماندهی کل قوا از دیگر سوابق صالحی است.
آخرین مسئولیت سرلشکر صالحی قبل از تصدی فرماندهی ارتش، تصدی معاونت‌ های نیروی انسانی و بازرسی در ستاد کل نیروهای‌ مسلح بود.
شهریور ١٣٨٤ پس از استعفای سرلشکر محمد سلیمی از فرماندهی کل ارتش، مقام معظم رهبری سرلشکر صالحی را به فرماندهی کل ارتش منصوب کردند.
تشکیل نیروی مستقل پدافندی با مسئولیت ارتش و نیز ساخت تجهیزات مدرن دفاعی مانند جنگنده صاعقه، ناوشکن جماران، انواع زیردریایی و تانک، ازجمله فعالیت‌ های سرلشکر صالحی است. تدوین طرح‌ های راهبردی مانند حضور شناورهای ایرانی در خلیج عدن و دریای مدیترانه نیز ازجمله مصادیق نگاه راهبردی این فرمانده ارشد نیروهای مسلح است.
سرلشکر «محسن رضایی»
محسن رضایی سرلشکر فرمانده کل سپاه ایران سرلشکران ایران
سرلشکر «محسن رضایی»؛ متولد ١٣٣٣ در شهر مسجد سلیمان. او از ابتدای جنگ با حکم امام خمینی (ره) به فرماندهی کل سپاه پاسداران رسید و پس از وفات امام نیز با حکم مقام معظم رهبری همچنان بر مسند فرماندهی کل سپاه باقی ماند.
او نهایتا در سال ١٣٧٦ از فرماندهی کل سپاه استعفا داد و با حکم مقام معظم رهبری به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت. او بهمن‌ ماه ١٣٦٩ از سوی مقام معظم رهبری به درجه سرلشکری رسید.
وی سه بار در سال‌ های ١٣٨٤، ١٣٨٨ و ١٣٩٢ نامزد ریاست‌ جمهوری شده است. رضایی در سال ١٣٨٤ چند روز پیش از برگزاری انتخابات انصراف داد؛ اما دو دوره بعد تا انتهای ماجرا باقی ماند؛ اما رأی نیاورد. او در جریان راهپیمایی روز قدس سال گذشته با لباس سپاه در راهپیمایی حاضر شد و چندی بعد نیز در برخی دیدارها با لباس و درجه سرلشکری در انظار عمومی ظاهر می‌ شد.
سرلشکر «یحیی رحیم‌ صفوی»
محسن رضایی سرلشکر فرمانده کل سپاه ایران سرلشکران ایران
سرلشکر «یحیی رحیم‌صفوی»؛ متولد ١٣٣١ در شهرستان لنجان استان اصفهان.
او در سال ١٣٥٠ در دانشگاه تبریز در رشته‏ زمین‏‌ شناسى قبول شد و مدرک کارشناسی خود را در سال ١٣٥٤ اخذ کرد و بعد از جنگ تحمیلی و در سال ١٣٧٤، فوق‌ لیسانس جغرافیای سیاسی را از دانشگاه امام‌ حسین(ع) و دکترای همین رشته را در سال ١٣٨٠ از دانشگاه تربیت مدرس گرفت.
او از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران در طول دوران جنگ بود. او در سال ١٣٧٦ پس از استعفای «محسن رضایی» با حکم مقام معظم رهبری به فرماندهی کل سپاه منصوب شد و در همان حکم نیز ایشان، به «رحیم‌ صفوی» درجه سرلشکری اعطا کردند.
وی در سال ١٣٨٦، پس از جابه‌ جایی از فرماندهی کل سپاه، به سمت دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا در امور مرتبط با نیروهای مسلح منصوب شد.
سرلشکر «محمدعلی جعفری»
محسن رضایی سرلشکر فرمانده کل سپاه ایران سرلشکران ایران
سرلشکر «محمدعلی جعفری»؛ متولد ١٣٣٦ در شهر «یزد». او شهریورماه ١٣٨٦ با حکم مقام معظم رهبری به فرماندهی کل سپاه پاسداران منصوب شد و در همان حکم، ایشان به «محمدعلی جعفری» درجه سرلشکری را اعطا کردند.
او پس از شروع جنگ به جبهه رفت و در سال ١٣٦٠ به عضویت سپاه پاسداران درآمد. جعفری که از فرماندهان سپاه در دوران دفاع مقدس به شمار می‌ رود، مدت زیادی فرمانده قرارگاه نجف بود که چند لشکر عمل‌ کننده را تحت مدیریت خود داشت.
معاونت عملیات ستاد مشترک سپاه و جانشین نیروی زمینی، ازجمله مسئولیت‌ های جعفری بوده است؛ آخرین مسئولیتی که از سال ١٣٨٤ تا ١٣٨٦ از سوی فرماندهی کل قوا به وی محول شده بود، مسئولیت راه‌ اندازی مرکز راهبردی سپاه بود. او پیش از آن هم فرمانده نیروی زمینی سپاه بوده است.
سرلشکر «قاسم سلیمانی»
محسن رضایی سرلشکر فرمانده کل سپاه ایران سرلشکران ایران
سرلشکر «قاسم سلیمانی»؛ متولد سال‌ های میانی دهه ٣٠ در استان کرمان. او در مدت هشت سال جنگ تحمیلی، فرمانده لشکر ٤١ ثارالله استان کرمان بود. او پس از پایان جنگ در استان کرمان مشغول مبارزه با اشرار مسلحی شد که از مرزهای شرقی وارد کشور می‌ شدند.
او در سال‌ های میانی دهه ٧٠ خورشیدی از سوی مقام معظم رهبری به فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران منصوب شد.
چندین سال است که سردار سلیمانی به سبب حضور در سوریه و عراق، به چهره شماره یک خاورمیانه تبدیل شده است. مقام معظم رهبری در دیدار خانواده‌ هاى شهداى استان کرمان درباره سردار سلیمانی از تعبیر «شهید زنده» استفاده کردند.
سرلشکر محمدحسین باقری
سرلشکر محمدحسین باقری سرلشکران ایران
سرلشکر محمدحسین باقری؛ ٥٨ ساله و رئیس جدید ستاد کل نیروهای مسلح. او سال 95 با حکم مقام معظم رهبری جایگزین سرلشکر «حسن فیروزآبادی» شد.
نام واقعی او «محمدحسین افشردی» است که در سال‌ های جنگ بنا به نوع فعالیت خود و بیشتر فعالیت برادرش شهید «حسن باقری» نام مستعار برگزیدند. او با شروع حوادث کردستان در تابستان ١٣٥٩ به عضویت سپاه درآمد و یک ماه پس از آغاز جنگ، راهی جبهه و در آنجا ماندگار شد. باقری پیش از ریاست بر ستاد کل، معاونت این ستاد را برعهده داشت.
سرلشکر «سیدحسن فیروزآبادی»
سرلشکر محمدحسین باقری سرلشکران ایران
سرلشکر «سیدحسن فیروزآبادی»؛ ٦٥‌ساله و متولد مشهد. او مهر‌ماه سال ١٣٦٨ در حکمی از سوی مقام معظم رهبری به ریاست ستاد کل نیروهای مسلح منصوب شد.
فروردین‌ماه ١٣٧٤ مقام معظم رهبری در آستانه‌ روز ارتش‌، در مراسمی‌ با حضور فرماندهان‌ عالی‌ رتبه‌ نیروهای‌ مسلح‌، به «سید‌حسن‌ فیروزآبادی»، رئیس‌ ستاد کل‌ نیروهای‌ مسلح‌ درجه‌ سرلشکری‌ با ۹ سال‌ ارشدیت‌ اعطا کردند.
او که تا سال 95، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح بود جای خود را به «محمدحسین باقری» داد و به حکم مقام معظم رهبری به سمت «مشاور عالی نظامی فرماندهی کل قوا» منصوب شد.
سرلشکر غلامعلی رشید علینور
سرلشکر محمدحسین باقری سرلشکران ایران
سرلشکر غلامعلی رشید علینور معروف به «غلامعلی رشید»؛ متولد ١٣٣٢ در شهر دزفول.
او از فرماندهان ارشد سپاه در دوران جنگ تحمیلی بود. «رشید» فروردین ١٣٧٨ درحالی‌ که معاون اطلاعات و عملیات ستاد کل نیروهای مسلح بود، درجه سرلشکری را از سوی مقام معظم رهبری دریافت کرد.
وی چهار ماه بعد، با حکم مقام معظم رهبری به سمت جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح منصوب شد.
سرلشکر مصطفی ایزدی
سرلشکر محمدحسین باقری سرلشکران ایران
سرلشکر مصطفی ایزدی؛ اکنون معاون امور راهبردی و اشراف ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است.
او پیش از آن با حکم مقام معظم رهبری در سال ١٣٦٨ به سمت فرماندهی نیروی زمینی سپاه‌ منصوب شد.
سرلشکر «حسین حسنی ‌سعدی»
سرلشکر حسین حسنی ‌سعدی  سرلشکران ایران
سرلشکر «حسین حسنی ‌سعدی» ، فارغ‌ التحصیل رسته توپخانه دانشکده افسری، قبلا فرمانده نیروی زمینی ارتش بوده و از سال ١٣٧٨ با حکم مقام معظم رهبری به عنوان معاون هماهنگ‌ کننده ستاد کل نیروهای مسلح منصوب شد.
فرماندهی لشکر ۲۱ حمزه سیدالشهدا (ع)، فرماندهی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۳۶۵ تا۱۳۷۰ و معاون هماهنگ‌ کننده ستاد کل نیروهای مسلح ازجمله مسئولیت‌ های گذشته تیمسار حسین سعدی است.
او همچنین نشان درجه یک فتح دریافت کرده است.
از کدام شهر هستید و نظر شما در مورد این خبر چیست ؟ اگر اطلاعات تکمیلی دارید با دیگران در میان بگذارید

محمد تهران ( 1396-09-02 01:21 )
من پلیس هستم
و در نیروی انتظامی وضعیت معیشت و حقوق کارکنان بسیار پایینه و هیچ تناسبی با میزان زحمات و فشار کاری ما نداره
و هیچگونه حق اعتراضی وجود نداره.

ناصر اصفهان ( 1396-05-01 18:52 )
من یک رزمنده بسیجی اصفهانی هستم از ما بهره بردند و به بالا رسیدند کدوم رزمنده سطح پایین جامعه رو میشناسید که اینها دستش رو گرفته باشند وبهش کمک کرده باشند ما همیشه مستضعف بودیم و میمانیم اینها اندک نفراتی هستند ما همیشه گوشت جلوی توپ میمانیم

مجتبی از اصفهان ( 1396-03-25 09:04 )
فرماندهان ارتش در خواب عمیقی هستند و همش میخوان بگن ما بهترینیم اما اگر به پرسنل زیر دست ارتش نگاه کنید میبینید که همشون در فقر مالی شدید بسر میبرند حتی گاها پول آب و برق خودشون رو هم نمیتونند بدن. یادمه یکبار رفتم اداره برق برای فرصت گرفتن قبض برق کارمند اونجا بهم گفت ارتشی ها همشن اینجوری ان یه پول برق نمیتونن پرداخت کنن اونوقت چطور میخوان از این کشور دفاع کنن. بله فرماندهان ارتش برید خجالت بکشید برید بمیرید با این وضعی که درست کردید

پشت پرده خوردن شارژ مردم توسط ایرانسل : شرکت های مبتنی بر محتوا
محصولات 5040 واقعیت ، تبلیغات یا کلاهبرداری ؟ نظرات خریداران قبلی
جزییات حادثه تور چال کندی ( دره کول خرسان ) دزفول و غرق در رودخانه دز
گزارش وضعیت موسسه ثامن اهواز + نظرات سپرده گزاران
نقش یگان رهایی گروگان ارتش در حمله داعش به مجلس ( تیپ 65 نوهد)
فیلم حمله داعش به مجلس از دوربین مداربسته ( همه فیلم ها )
آسان ترین راه ساخت نظر سنجی در تلگرام + ربات ووت ( vote )
کمک مالی به اقشار کم درآمد سال 96
نکات کلیدی و هرآنچه باید قبل از آزمون رانندگی شهر بدانید + ( قبولی صد در صد )
چگونه از واتس اپ در مرورگر استفاده کنیم؟ استفاده از واتس اپ بدون نصب کردن
بهترین نرخ سود بانکی در سال 96 کدام است؟
بحران در موسسه آرمان ایرانیان اهواز ( موسسه توسعه )
رابطه و قتل 7 زن با کمک همسر در رشت
ساخت ربات تلگرام بدون برنامه نویسی و هاست
آموزش ایمیل ساختن در گوگل ، چگونه جیمیل بسازم؟
تفاوت گواهینامه پایه یک و دو و سه + شرایط اخذ گواهینامه
آموزش غیرفعال کردن پیام های تبلیغاتی و پولی
مراحل انتقال دامنه nic ir
سوال در مورد ورشکستگی موسسه کاسپین + نظرات سپرده گذاران
ساختمان بزرگ پلاسکو در تهران آتش گرفت و فرو ریخت
دانشگاه جهاد در روز سه شنبه 21 دی ماه تعطیل میباشد
دانشگاه آزاد و دانشگاه سما سه روز تعطیل به علت فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی
گزارش تصویری از منزل هاشمی در جماران بعد از فوت ایشان
تجمع مردم تهران برای وداع با پیکر هاشمی رفسنجانی در جماران
اعلام 1 روز تعطیل به علت فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سه شنبه
گزارش تکمیلی از فوت هاشمی رفسنجانی در تهران
معرفی کانال تلگرام سالن های زیبایی اهواز
تجاوز به دختر 17 ساله توسط برادر ناتنی
شربت درمان سرطان هراتی
تعرفه قیمت پست پیشتاز و سفارشی سال 96 یک گرم تا 25 کیلو
ویروس جنسی خطرناک عامل سرطان دهانه رحم
وحشتناک ترین بیماری های جهان
تبلیع خلاقانه ماشین گلف با ایده از داعش و عملیات انتحاری + فیلم
فیلم آتش زدن یک بیمار به صورت زنده به دلیل اختلاف شخصی
فیلم رقص زنان در استقبال از روحانی