کد خبر : 436             انتشار : 1395-05-12 01:18:00          تعداد بازدید : 446

مصاحبه با حجت‌ الاسلام سلطانی، روحانی اهل بولینگ

در روزهایی که شاید به باور بسیاری از مردم انجام بازی بولینگ و بیلیارد در نظر علما پسندیده و مقبول نباشد، یک روحانی جوان در شهر مقدس مشهد به این دو رشته روی آورده و حتی موفق شده در مسابقات استانی عنوان نایب قهرمانی را نیز بدست بیاورد.
در روزهایی که شاید به باور بسیاری از مردم انجام بازی بولینگ و بیلیارد در نظر علما پسندیده و مقبول نباشد، یک روحانی جوان در شهر مقدس مشهد به این دو رشته روی آورده و حتی موفق شده در مسابقات استانی عنوان نایب قهرمانی را نیز بدست بیاورد. او در مسابقات منطقه‌ ای در اشتوتگارت آلمان و پاریس فرانسه نیز حضور داشته، حضوری که به اذعان خودش باعث شگفتگی خارجی‌ ها شده است.
بولینگ و بیلیارد از جمله رشته‌ های ورزشی پرطرفدار در ایران به حساب می‌ آید و هر ساله بر تعداد علاقمندان به این رشته افزوده‌ می‌ شود. با وجودیکه این 2 رشته ورزشی دارای ساختاری مشابه دیگر فدراسیون های ورزشی در ایران و جهان است، با وجود رفع بسیاری از موانع در داخل کشور باز هم افرادی هستند که محدودیت هایی را برای رشد و توسعه بولینگ و مخصوصا بیلیارد ایجاد می‌ کنند.
طبق نظر صریح بسیاری از مراجع اگر هدف از بازی در بولینگ و بیلیارد قمار و شرط‌ بندی نباشد هیچ اشکال شرعی در انجام آن نیست،
حجت‌ الاسلام سلطانی که حضورش در بولینگ و بیلیارد با استقبال اهالی این دو رشته روبرو شده، بواسطه پرداختن به ورزش‌ هایی باب میل جوان امروزی توانسته ارتباط خوبی با آن‌ ها برقرار کند و مشاوره‌ های زیادی به نسل جوان ایرانی بدهد. او همچنین پای دیگر روحانیون را نیز به بازی بولینگ باز کرده تا جایی که از نظر مساعد بسیاری از علمای برجسته نسبت به انجام بازی بیلیارد به شرط قمار نبودن می‌ گوید.
بیلیارد روحانی که بیلیارد و بولینگ بازی میکنه بولینگ
گفت و گوی خبرنگار ورزشی ایسنا با حجت‌الاسلام احمد سلطانی را در ادامه می‌ خوانید:
بوسیله ورزش ارتباط صمیمانه‌ ای با جوانان دارم
متولد سال 1361 هستم و دو فرزند دارم. همیشه به ورزش مخصوصاً بصورت جمعی علاقه داشتم چرا که هم باعث تندرستی و شادابی است و هم موجب ارتباط صمیمانه‌ ام با نوجوانان و جوانان می‌ شود. معتقدم نوع مشاغل و جایگاه افراد نباید باعث شود که آن‌ ها از انجام حرکات ورزشی در میان جمع خجالت بکشند یا آن‌ را دور از شان خود بدانند چرا که ورزش باید از اولویت‌ های زندگی باشد و مردم در هر سن و جایگاهی ورزش منظم را فراموش نکنند.
مقام دوم استانی را در بولینگ و بیلیارد بدست آوردم
در شهر مقدس مشهد زندگی می‌ کنم و در یک مجتمع فرهنگی ورزشی به عنوان مسئول فرهنگی مشغول به کار شدم. وجود سالن‌ های بولینگ و بیلیارد در این مجتمع فرهنگی ورزشی باعث شد به این رشته ورزشی علاقه‌ مند شوم و در کنار فعالیت‌ های فرهنگی در این باشگاه، به بازی در رشته‌ های بولینگ و بیلیارد مشغول شوم. در ادامه با افزایش مهارت و علاقه در مسابقه‌ های استانی شرکت کردم و در سال 93 توانستم در سطح استان مقام دوم را به دست بیاورم. از اینکه به این دو رشته می‌ پردازم بسیار خوشحالم چرا که ورزش باعث می‌ شود از بدن و فکر سالم برخوردار باشم.
بولینگ و بیلیارد به عنوان یک ورزش فکری و قدرتی فواید زیادی دارد و در افزایش تمرکز برای انسان بسیار مفید است. ضمن اینکه ورزشی است که برای همه رده‌ های سنی و خانواده‌ ها مفید است و همه افراد در هر سنی می‌ توانند ارتباط خوبی با آن برقرار کنند.
خیلی‌ ها را بیلیارد باز کردم
بسیاری ابتدا برای مشاوره‌ های فرهنگی مذهبی و پاسخگوی مسائل شرعی نزد من می‌ آمدند و ادامه حضور آن‌ ها در یک فضای ورزشی باعث شد، به بولینگ و بیلیارد هم علاقه‌ مند شوند و رو به این رشته بیاورند. وقتی می‌ دیدند من خودم به عنوان یک روحانی به این رشته می‌ پردازم و دیگران را نیز تشویق می‌ کنم خیلی راحت‌ تر با من ارتباط برقرار می‌ کردند و بسیار دوستانه مشکلات و سوالاتشان را در میان می‌ گذاشتند.
خیلی‌ ها فشار آوردند اما تسلیم نشدم!
حضور من به عنوان یک روحانی در این رشته به مذاق خیلی‌ ها خوش نیامد و افرادی بودند که با پافشاری نمی‌ خواستند من به عنوان یک روحانی بولینگ و بیلیارد بازی کنم اما نتوانستند من را تسلیم کنند!
خوشبختانه بسیار منطقی برخورد کردند و هیچ مخالفتی با این موضوع نداشتند. پدرخانمم از علمای مشهد است و باجناقم نیز روحانی است که گاهی اوقات با من تمرین می‌ کند و علاقه زیادی به بولینگ و بیلیارد دارد. خانواده‌ ام حتی من را تشویق کردند، زیرا می‌ دیدند بهتر می‌ توانم کارهای فرهنگی را در کنار ورزش انجام دهم.
بیلیارد روحانی که بیلیارد و بولینگ بازی میکنه بولینگ
از مراجع استفتا کردم
اولین کاری که انجام دادم استفتا از مقام معظم رهبری و سایر مراجع بود که متوجه شدم آن‌ ها اعلام کرده‌ اند راجع به بولینگ مشکلی نیست و در رابطه با بیلیارد هم اگر قمار نباشد اشکالی ندارد.
در این رشته هیچ اشکالی ندیدم
این ورزش نیز مانند شطرنج فدراسیون، ساختار و تشکیلات دارد و هزاران نفر در سطح کشور به آن علاقه‌ مند هستند. بولینگ و بیلیارد ورزش و تفریح بسیار خوبی برای همه است و من نه تنها هیچ اشکالی در آن ندیدم بلکه فواید زیادی هم در سلامتی افراد دارد.
عضو مجلس خبرگان صراحتاً اعلام کرد بیلیارد اشکالی ندارد
زمانی هم می‌ گفتند شطرنج حرام است اما در حال حاضر می‌ بینیم که این رشته در همه نقاط دنیا و حتی در میان مسلمانان رواج زیادی دارد و در ایران نیز طرفداران بی‌ شماری مشغول به این رشته هستند. بیلیارد هم دارای فدراسیون آسیایی و جهانی است و مسابقه‌ های زیادی چه در سطح ایران و چه در سطح جهان در این رشته برگزار می‌ شود. اتفاقاً چند روز پیش یکی از علمای قم به نام آیت‌ الله حسینی خراسانی که عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم است و از اعضای مجلس خبرگان رهبری نیز می‌ باشند، بازدیدی از مجموعه بولینگ و بیلیارد مشهد داشتند و صراحتاً اعلام کردند از لحاظ شرعی پرداختن به بولینگ و بیلیارد بلامانع است.
برخی علمای معروف بولینگ هم بازی کردند
همچنین تعداد دیگری از علما تشریف آوردند و از این مجموعه ورزشی بازدید کردند که در میان آن‌ ها نیز شخصیت‌ های مهمی حضور داشتند. برخی از این افراد حتی بولینگ هم بازی کردند اما به صورت تفریحی! در مورد بیلیارد هم خیلی سخت نگرفتند و نگفتند که پرداختن به این رشته حرام است.
با لباس ورزشی بازی می‌ کنم
هنگام ورزش با لباس مخصوص ورزشی به تمرین و ورزش مشغول می‌ شوم و در هنگام کار و فعالیت هم با لباس رسمی. در حال حاضر نیز تمرین‌ هایمان را هفته‌ ای چند جلسه در کنار دوستان دیگر در فضایی شاد و دوستانه برگزار می‌ کنیم.
ورزش باعث ارتباط نزدیک روحانیون و جوانان می‌ شود
در سالن بولینگ چند تن از روحانیون به این رشته می‌ پردازند و اتفاقاً با علاقه زیادی بازی می‌ کنند. مثلا مرحوم حاجی حسنی قاری بین‌ المللی قرآن که در حادثه منا به شهادت رسید، خیلی اوقات می‌ آمد و با من بولینگ بازی می‌ کرد. اتفاقاً خیلی هم علاقه‌ مند بود و می‌ خواست در مسابقه‌ های استانی شرکت کند. حضور روحانیون در کنار دیگر جوانان و مشارکت با آن‌ ها در فعالیت‌ های ورزشی و اجتماعی باعث ارتباط نزدیکتر، بهتر و سازنده‌ تر می‌ شود.
حساسیت‌ ها و سخت‌گیری‌ ها بی‌ مورد است
الان با توجه به فتوای مراجع باید حساسیت روی این دو رشته برداشته شود چرا که واقعاً این حساسیت‌ ها و سخت‌ گیری‌ ها بی‌ مورد است. سالن‌ های این رشته‌ ها مجوز اماکن و سازمان تربیت بدنی را دارند و فتوای مراجع هم گویا، روان و سلیس است بنابراین دیگر جایی برای شک و شبهه باقی نمی‌ ماند.
در مسابقات آلمان و فرانسه حضور داشتم
سال 93 درمسابقات اشتوتگارت آلمان و پاریس فرانسه شرکت کردم. این مسابقه‌ ها با حضور باشگاه‌ های مختلف در آلمان و فرانسه برگزار شد و در کنار حضور در مسابقات، در تمرینات مشترک هم شرکت داشتم.
حضور یک روحانی در مسابقات برای اروپایی‌ ها جالب بود
حضور من در این مسابقه‌ ها با لباس روحانیت برای آن‌ ها بسیار جالب توجه بود که یک روحانی در ایران می‌ تواند آزادانه به بولینگ و بیلیارد بپردازد. البته با هزینه شخصی به این دو کشور سفر کردم.
نباید در قبال جوانان بی‌ مورد سخت‌گیری کنیم
روی آوردن جوانان به ورزش حیاتی است و نباید با سخت‌ گیری‌ های بی مورد باعث شویم جوانان از ورزش دور شوند، بلکه باید شرایط را برای آن‌ ها نیز مهیا کنیم تا در فضایی سالم وشاد به ورزش بپردازند. کما اینکه رهبری بارها فرمودند تحصیل، تهذیب و ورزش می‌ تواند جوان ایرانی را به سرمنزل مقصود برساند. در آیات و روایات نیز سفارش زیادی به ورزش شده است. پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید شخص باایمان، قوی و نیرومند از شخص باایمان ضعیف بهتر است. یا حضرت امام فرمودند پشتوانه ملت و اسلام ورزشکار، روحانی و دانشگاهی باایمان است.
حضرت آقا فرمودند اگر از ماهواره هم استفاده درست شود حرام نیست اما اگر نیت فاسد برای آن باشد، مطمئناً حرام تلقی می‌ شود. بولینگ و بیلیارد هم همین است. مراجع می‌ فرماید ببینید عرف چه می‌ گوید. این رشته یک بازی سرگرمی، فکری و خانوادگی است و وقتی با این دیدگاه به آن نگاه شود حرام نیست.
مسئول کمیته فرهنگی فدراسیون بیلیارد هستم
در فدراسیون از سال 93 به عنوان مسئول کمیته فرهنگی مشغول به کار شدم و برنامه‌ های خوبی را به مرحله اجرا درآوردم. مانند دوره‌ های فرهنگی برای مربیان، داوران تحت عنوان اخلاق در ورزش برگزار کردم که خیلی پربار بود و استقبال زیادی هم از آن صورت گرفت. جا دارد از مسئولان فدراسیون به خاطر اهمیتی که به این موضوعات دارند قدردانی کنم.
نمایندگان مجلس دید منفی نسبت به این رشته نداشتند
یک بار در مجلس شورای اسلامی در جلسه‌ ای که با کمیسیون فرهنگی مجلس داشتیم شرکت کردم و اتفاقا در آن جلسه بحث بولینگ و بیلیارد مطرح شد و خوشبختانه مشاهده کردم که دید نمایندگان مجلس نسبت به این دو رشته منفی نیست. ضمن اینکه فعالیت من به عنوان یک روحانی در بولینگ و بیلیارد برای آن‌ ها جذاب بود.
از کدام شهر هستید و نظر شما در مورد این خبر چیست ؟ اگر اطلاعات تکمیلی دارید با دیگران در میان بگذارید

رابطه و قتل 7 زن با کمک همسر در رشت
ساخت ربات تلگرام بدون برنامه نویسی و هاست
آموزش ایمیل ساختن در گوگل ، چگونه جیمیل بسازم؟
تفاوت گواهینامه پایه یک و دو و سه + شرایط اخذ گواهینامه
آموزش غیرفعال کردن پیام های تبلیغاتی و پولی
مراحل انتقال دامنه nic ir
سوال در مورد ورشکستگی موسسه کاسپین ( آرمان ایرانیان ) + نظرات سپرده گذاران
ساختمان بزرگ پلاسکو در تهران آتش گرفت و فرو ریخت
دانشگاه جهاد در روز سه شنبه 21 دی ماه تعطیل میباشد
دانشگاه آزاد و دانشگاه سما سه روز تعطیل به علت فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی
گزارش تصویری از منزل هاشمی در جماران بعد از فوت ایشان
تجمع مردم تهران برای وداع با پیکر هاشمی رفسنجانی در جماران
اعلام 1 روز تعطیل به علت فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سه شنبه
گزارش تکمیلی از فوت هاشمی رفسنجانی در تهران
معرفی کانال تلگرام سالن های زیبایی اهواز
تجاوز به دختر 17 ساله توسط برادر ناتنی
شربت درمان سرطان هراتی
تعرفه قیمت پست پیشتاز و سفارشی سال 95 یک گرم تا 25 کیلو
ویروس جنسی خطرناک عامل سرطان دهانه رحم
وحشتناک ترین بیماری های جهان
تبلیع خلاقانه ماشین گلف با ایده از داعش و عملیات انتحاری + فیلم
فیلم آتش زدن یک بیمار به صورت زنده به دلیل اختلاف شخصی
فیلم رقص زنان در استقبال از روحانی
بالاترین درجه داران نیروهای مسلح ایران
مصاحبه با حجت‌ الاسلام سلطانی، روحانی اهل بولینگ
درمان قطعی جوش های سرسیاه
آموزش بند آوردن سکسکه
جمع آوری و ممنوعیت فروش آیفون از بازار
رئیس فدراسیون به جای مربی ندا شهسواری راهی المپیک
محسن پهلوان مدیرعامل پدیده شاندیز بازداشت شد .
آیا واقعا هیلاری کلینتون مقابل دوربین تشنج کرد؟ + فیلم
سرقت اطلاعات بانکی 200 هزار نفر توسط کارمند بانک ، امنیت زیر سوال
آیا تلگرام از صبح امروز فیلتر شد ؟
جای خواب برای زنان قهر کرده از خانه : تماس با سامانه 123
مردی که نمی گذارد زن قهرمانش به المپیک برود!