کد خبر : 404             آخرین آپدیت : 1395-05-30 13:25:00          تعداد بازدید : 2475

در یک دبیرستان دخترانه 16 نفر خودکشی کردند

در سال تحصیلی ٩٥ -٩٤ بیش از ١٣ دانش‌ آموز در دبیرستان پرند اقدام به خودکشی کردند که بیشتر آنها ناموفق بودند البته به‌ جز یک مورد که منجر به مرگ دختر ١٦ساله‌‌ ای شد که از طبقه چهارم خودش را به بیرون پرت کرده بود.
خودکشی دختر ایرانی روی پل
در سال تحصیلی ٩٥ -٩٤ بیش از ١٣ دانش‌ آموز در دبیرستان پرند اقدام به خودکشی کردند که بیشتر آنها ناموفق بودند البته به‌ جز یک مورد که منجر به مرگ دختر ١٦ساله‌‌ ای شد که از طبقه چهارم خودش را به بیرون پرت کرده بود.
خبر این خودکشی هیچ‌ کجا منتشر نشد و هیچ مسئولی اقدام به بررسی ریشه‌ های وقوع آن نکرد. یکی‌ از معلم‌ های هنرستان پرند که از این سکوت به‌ شدت ناراحت است، می‌ گوید: «وضعیت ساکنان مسکن مهر پرند روزبه‌ روز بدتر می‌ شود و آسیب‌ های اجتماعی آن دارد یکی‌ یکی بروز پیدا می‌ کند. این آسیب‌ ها بیشتر در مدارس خود را نشان می‌ دهند. بسیاری از دانش‌ آموزان شرایط نگران‌ کننده‌ ای در استفاده از مواد مخدری مانند «گُل» دارندبه‌ طوری‌ که به‌ راحتی عکس پروفایل خود را در حال استعمال «گرس» و «گل» می‌ گذارند. ما مدام با دانش‌ آموزانی روبه‌ رو هستیم که خودکشی ناموفق داشته‌ اند. با این‌ حال اقدامی برای رسیدگی به این وضع انجام نمی‌ شود».
هنرستان پرند، یکی از مجموعه‌ های آموزشی واقع در شهر جدید پرند است؛ شهری در ٣٠، ٤٠ کیلومتری پایتخت که می‌ گویند از سال ٩٥ به‌ یکباره چهره‌ اش تغییر کرد. بررسی‌ ها نشان می‌ دهد که فقط در فاصله پنج‌سال یعنی از سال ٨٥ که احمدی‌ نژاد اعلام کرد، مسکن مهر در پرند برپا شود تا سال ٩٠، به جمعیت پنج‌ هزار نفری این شهر، ٢٣ هزار نفر اضافه شده است. بیشتر این جمعیت را مهاجران شهرستان‌ های دیگر تشکیل می‌ دهند؛ مهاجرانی که برخی از آنها با مسئله فقر، جدایی و اعتیاد روبه‌ رو هستند. کارشناسان اجتماعی می‌ گویند که مراکز آموزشی انعکاس‌ دهنده تمام این مشکلات هستند.
برای همین هم، گفت‌ وگو با معلم‌ های این هنرستان از وضعیت نگران‌کننده‌ ای هشدار می‌ دهد. آمار خودکشی‌ های ناموفق در این مجموعه آموزشی و استفاده از مواد مخدر هرسال دارد بیشتر از سال قبل می‌ شود.
اگرچه بالارفتن آمار خودکشی دانش‌ آموزان در سال‌ های گذشته تنها حکایت هنرستان پرند نیست و آخرین اخباری که در رسانه‌ ها منتشر شده، (از آنجایی‌که آمار رسمی وجود ندارد) خبر از تعداد بالای این دست خودکشی‌ ها دارد: «از آغاز سال ۹۴ تاکنون ۱۲ دانش‌ آموز زیر ۱۸ سال خودکشی کرده‌ اند. هشت نفر خود را حلق‌ آویز کرده‌ اند، سه نفر از ساختمان خانه و پل عابرپیاده پریده‌ اند و یک نفر با سلاح گرم خودش را کشته است»، با این‌ حال زنگ‌ های خطر در این هنرستان صدای وهم‌ ناک‌ تری دارد.«معلم سابق هنرستان پرند دیگر امسال به این مدرسه نمی‌ رود اما متأسف است که تاکنون اقدامی جدی برای دانش‌ آموزان این هنرستان انجام نشده است: «نهایت کاری که مدیران مدارس با دانش‌ آموز ناهنجاری انجام می‌ دهند، این است که او را بدون هیچ توضیحی اخراج ‌می‌ کنند».
بیشتر بچه‌ ها گُل مصرف می‌ کنند
«ببینید، مدرسه ما ٣٥٠ نفر شاگرد داره که ٢٠٠ نفرشون چشم و گوششون بازه. ١٥٠ نفرشون تجربه‌‌ ای درباره همه مسائل ندارن. اون‌ هایی که تجربه ندارن، فضا براشون کلا غیرعادیه. با مسائل نمی‌ تونن کنار بیان. شکست که می‌ خورن، خودکشی می‌ کنن. حالا با قرص یا چیزهای دیگه. ما از این موارد زیاد داریم. عادی شده برامون».
مینا متولد ٧٩ است. او خودش تجربه خودکشی ناموفق با قرص را داشته: «خیلی بودند توی دوستام که می‌ خواستن، خودکشی کنن. هر کسی یه دلیلی داره اما بیشترش به خاطر فضای خونه و محدودیت‌ هاییه که پدر و مادرها برای ما درست می‌ کنن البته به خاطر عشق و عاشقی هم هست. دخترها ساده هستند. پسرا میان و سوء استفاده می‌ کنن. با این‌ حال، الان خودکشی خیلی مد نیست. همه رفتن تو فاز گل و علف».
وقتی از او می‌ پرسیم که در «کوزو»، مسکن مهری که به‌وسیله یک شرکت کره‌ ای با این نام ساخته شده، زندگی می‌ کند، می‌ گوید: «خدا نکنه. وضعیت مسکن کوزو داغونه. پارسال یه دختره تو کوزو (مسکن مهر) خودشو از طبقه چهارم انداخت پایین و مُرد. از دوستای من نبود، ولی خیلی حالم گرفته شد. بالاخره تو هنرستان ما درس می‌ خوند. کوزو بدترین جاییه که می‌ شناسم. می‌ دونین محیطش بده. خیلی از آدما اونجا مواد جابه‌ جا می‌ کنن. البته همشون نه. خانواده‌ های خوب هم داره. اما این‌ طوری می‌ شناسن اینجارو، یه جوریه مثل خونه فساد».
مسکن‌ مهر، به گفته «میرزایی»، عضو هیأت علمی دانشگاه علامه‌ طباطبایی و مسئول راهبری مطالعات اقتصادی پروژه مسکن مهر، بزرگ‌ ترین طرح دولتی ساخت مسکن در تاریخ اقتصاد ایران به‌ شمار می‌ رود. با وجود این اکنون نوبت برداشت از این بزرگ‌ ترین طرح رسیده است. این مراکز بزرگ که هنوز نیمی‌ از آنها ساخته نشده، خیلی زود تبدیل به یکی از بزرگ‌ ترین نمادهای ازهم‌ گسیختگی ارتباط‌ های خانوادگی شده‌ اند. رؤیا، یکی دیگر از دانش‌ آموزان این هنرستان، می‌ گوید: «خیلی از بچه‌ ها پدر و مادرشون جدا شدن. بیشترشون در مسکن مهر زندگی می‌ کنند.
توی کلاس ما امسال سه نفر ازدواج‌ کردن. یکی‌ شون خیلی مسخره ازدواج کرد. همین‌ طوری توی پله‌ ها شوهرش رو دیده بود. بعد هم اومدن خواستگاریش. خودش دوست‌ پسر داشت. هنوزم دوستش داره. اما نمی‌ دونم چرا ازدواج کرد. شنیدم با دوست‌ پسرش هنوز رابطه داره. فردا شوهرش بفهمه چی میشه؟ از این قصه‌ ها اینجا زیاده».اما برایند گفت‌‌ وگوها نشان می‌ دهد مهم‌ ترین مسئله در این هنرستان این است که هیچ تصمیمی برای برطرف‌ کردن آسیب‌ های اجتماعی از سوی مسئولان گرفته نمی‌ شود. مستانه به‌ سختی حاضر به صحبت می‌ شود: «من چند وقت پیش یه مشکلی داشتم، رفتم پیش مشاور حرفام رو زدم. ولی مشاور اصلا خوب نیست. سریع مشکلات رو به خانم ناظم و مدیر گفت. آنها رفتن به پدر و مادرم گفتن. تازه به بابام گفته بودند که مادرم با یکی ارتباط داره. خب این چه وضع مشاوره‌‌ دادنه؟ اگه بابام باور می‌ کرد که خانواده ما از هم می‌ پاشید. برای همین من اصلا دیگه پیش مشاور نمی‌ رم. تنها کاری که مشاور برای من کرد این بود که اعتماد پدرم از بین رفت. من حالا اکثرا تو اتاقم هستم. توی قفس. نمی‌ ذارن بیرون برم. محدود شدم».
اگر چه آمار دقیقی وجود ندارد اما گفت‌ وگو با دانش‌ آموزان و معلم‌ ها نشان می‌ دهد این هنرستان نمونه کوچکی از مجموعه آسیب‌ های اجتماعی است؛ سمانه که دوست‌‌ پسرش به‌ زور به او تجاوز کرده و با شکایت مادرش به دادگاه توانسته خسارت بگیرد، می‌ گوید: «من حالا به خاطر مشکلاتی که با دوست‌ پسرم داشتم، خیلی زود عصبانی می‌ شم.»
ماجرای خودکشی دختر ساکن کوزو
«تنها می‌ توانم بگویم که آمار اقدام به خودکشی نسبت به تعداد بچه‌ ها افزایش پیدا کرده و این خودکشی‌ های ناتمام عواقب زیادی هم برای بچه‌ ها داشته است»؛ مشاور سابق هنرستان پرند که به دلیل ارتباط مدام با دانش‌ آموزان، از مشکلات و آسیب‌ های اجتماعی این مجموعه آموزشی خبر دارد، از میان انبوهی از اطلاعات به گفتن این جملات اکتفا می‌ کند: «من نمی‌ توانم اطلاعات دانش‌ آموزان دبیرستان را بدهم».
آیا این مشاور، دختری که سال گذشته خودش را از بالای ساختمان چهارطبقه به پایین انداخت را می‌ شناسد؟ «این دختر را هنوز به یاد دارم. تازه ١٠ روز بود که به این هنرستان آمده بود که خودش را کشت. چون با پسری ارتباط داشت. خانواده‌ اش به او، اجازه رفتن به مدرسه را نمی‌ دادند. می‌ خواستند تنبیه‌ اش کنند. پیش من آمده بود. خودش گفت که بارها از خانه فرار کرده است. مشکلات رفتاری بسیاری داشت. ارتباط‌ های نادرست. اصلا توانایی نه‌ گفتن نداشت. از مسائل خانوادگی‌ اش خبر نداشتم تا اینکه بعد از خودکشی مادرش را دیدم».
فکر نمی‌ کردید رفتارش نشان از خودکشی دارد؟ «مشکلات زیادی داشت اما فکر نمی‌ کردم ممکن باشد خودکشی کند. البته قبلا اقدام به خودکشی داشت که بیشتر به خاطر تهدید خانواده‌ اش بود اما متأسفانه این بار منجر به فوت او شد. با پدرش ارتباط خوبی نداشت. به او بی‌ اعتنایی می‌ کردند. مادرش روی مسائل حجاب و دین خیلی حساسیت داشت و ارتباط با دوستانش را محدود می‌ کرد. مادرش بعدها برایم تعریف کرد چندین‌ بار این کار را کرده و آنها را ترسانده بود. در واقع از خودکشی به عنوان یک سلاح استفاده می‌ کرد تا پدر و مادرش را ساکت کند. این بار هم از بالکن خودش را آویزان کرده بود، کاری که یکی، دو بار پیش هم انجام داده بود اما دیگر نرده‌ ها طاقت نگه‌ داشتن او را نداشتند. به نظرم قصدش ترساندن بود اما این بار واقعا مرد».
او معتقد است: به طور کلی مشکلات در هنرستان کار و دانش صددرصد بیشتر از جاهای دیگر است. عموما بچه‌ های مشکل‌ دار و فقط ١٠ درصد از بچه‌ ها به دلیل علاقه به این مجموعه وارد می‌ شوند. به هر حال این بچه‌ ها مشکلات بیشتری نسبت به بچه‌ های دبیرستان حتی در رباط کریم دارند. این مشاور مشکل اصلی را نبود بازدارنده‌ های اجتماعی می‌ داند: «آنها به دلیل نبود بازدارنده‌ های اجتماعی خیلی راحت هنجارها را می‌ شکنند. اکثر بچه‌ های هنرستان از مسکن مهر می‌ آیند. ارتباط با بچه‌ های مشکل‌ دار کار آنها را سخت می‌ کند. در این خانواده‌ ها بیشتر بچه‌ ها درگیر فقر و جدایی هستند. پدرهای معتاد دارند». او از وجود مقاله‌ های زیادی درباره خودکشی دانش‌ آموزان می‌ گوید که از سوی معلم‌ ها تهیه شده است. مقاله‌ هایی با بن‌ مایه‌ های دقیق آماری که امکان انتشار ندارند اما در اختیار مسئولان آموزش‌ وپرورش قرار می‌ گیرد. با این حال به نظر می‌ رسد این مقاله‌ ها اثری روی تصمیم‌ گیری برای انجام اقدامی جدی و سریع ندارد. هرچند مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده وزارت آموزش‌ وپرورش از تشکیل کمیته ویژه بررسی ابعاد خودکشی دانش‌ آموزان خبر می‌ دهد.
مطالب مرتبط: جای خواب برای زنان قهر کرده از خانه : تماس با سامانه 123
از کدام شهر هستید و نظر شما در مورد این خبر چیست ؟ اگر اطلاعات تکمیلی دارید با دیگران در میان بگذارید

امیر ( 1396-03-23 01:38 )
این حوادث فقط در شهر پرند رخ نداده بلکه بسیاری از شهر های دیگر هستند که بااین مشکلات دست و پنجه نرم میکنند و به فکر راه چاره هستند البته بیشتر این حوادث به خاطر دوستی با جنس مخالف است که معمولا با مخالفت خانواده همراه است

هستی ( 1395-06-14 11:08 )
متاسفانه وقتی یک پدر و مادر از هم جدا می شن بچه ها خصوصا دختران آسیب های بسیار بسیار جدی می بینند و این می تونه شامل تجاوز هم بشه که حتی از سوی افراد نزدیک خانواده خصوصا پدران معتاد یا غیره حادث بشه تو رو خدا قبل از طلاق به فکر بچه ها باشید و جای امنی بزاریدشون فقط به فکر نجات خودتون نباشید

هستی ( 1395-06-14 11:08 )
سلام چندی پیش به مسئولین مدرسه پسرم اطلاع دادم که یک نفر در خیابان نزدیک مدرسه به پخش ماده اعتیاد آور گل مشغول است و بچه های هنرستان از آن فرد ماده مخدر گل را خریداری و مصرف می کنند ولی هر چه اصرار کردم آن مدیر پیگیر نشدند

پشت پرده خوردن شارژ مردم توسط ایرانسل : شرکت های مبتنی بر محتوا
محصولات 5040 واقعیت ، تبلیغات یا کلاهبرداری ؟ نظرات خریداران قبلی
جزییات حادثه تور چال کندی ( دره کول خرسان ) دزفول و غرق در رودخانه دز
گزارش وضعیت موسسه ثامن اهواز + نظرات سپرده گزاران
نقش یگان رهایی گروگان ارتش در حمله داعش به مجلس ( تیپ 65 نوهد)
فیلم حمله داعش به مجلس از دوربین مداربسته ( همه فیلم ها )
آسان ترین راه ساخت نظر سنجی در تلگرام + ربات ووت ( vote )
کمک مالی به اقشار کم درآمد سال 96
نکات کلیدی و هرآنچه باید قبل از آزمون رانندگی شهر بدانید + ( قبولی صد در صد )
چگونه از واتس اپ در مرورگر استفاده کنیم؟ استفاده از واتس اپ بدون نصب کردن
بهترین نرخ سود بانکی در سال 96 کدام است؟
بحران در موسسه آرمان ایرانیان اهواز ( موسسه توسعه )
رابطه و قتل 7 زن با کمک همسر در رشت
ساخت ربات تلگرام بدون برنامه نویسی و هاست
آموزش ایمیل ساختن در گوگل ، چگونه جیمیل بسازم؟
تفاوت گواهینامه پایه یک و دو و سه + شرایط اخذ گواهینامه
آموزش غیرفعال کردن پیام های تبلیغاتی و پولی
مراحل انتقال دامنه nic ir
سوال در مورد ورشکستگی موسسه کاسپین + نظرات سپرده گذاران
ساختمان بزرگ پلاسکو در تهران آتش گرفت و فرو ریخت
دانشگاه جهاد در روز سه شنبه 21 دی ماه تعطیل میباشد
دانشگاه آزاد و دانشگاه سما سه روز تعطیل به علت فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی
گزارش تصویری از منزل هاشمی در جماران بعد از فوت ایشان
تجمع مردم تهران برای وداع با پیکر هاشمی رفسنجانی در جماران
اعلام 1 روز تعطیل به علت فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سه شنبه
گزارش تکمیلی از فوت هاشمی رفسنجانی در تهران
معرفی کانال تلگرام سالن های زیبایی اهواز
تجاوز به دختر 17 ساله توسط برادر ناتنی
شربت درمان سرطان هراتی
تعرفه قیمت پست پیشتاز و سفارشی سال 96 یک گرم تا 25 کیلو
ویروس جنسی خطرناک عامل سرطان دهانه رحم
وحشتناک ترین بیماری های جهان
تبلیع خلاقانه ماشین گلف با ایده از داعش و عملیات انتحاری + فیلم
فیلم آتش زدن یک بیمار به صورت زنده به دلیل اختلاف شخصی
فیلم رقص زنان در استقبال از روحانی