کد خبر : 401             آخرین آپدیت : 1395-04-29 16:29:00          تعداد بازدید : 1484

انواع کلک بانک ها در محاسبه سود وام ها

پونکمون ها ponkemon go پونکمون گو بازی اندروید جدید
یکی از گیج‌ کننده‌ ترین معادلات روزمره ایرانی‌ ها، نحوه محاسبه سود بانکی است. ایرانی‌ های زیادی وجود دارند که معتقدند نزدیک به دو برابر اصل وام بانکی را پس داده‌ اند، اما بانک‌ ها مدعی‌ اند تنها ٢١‌درصد یا کمی بیشتر یا کمتر سود گرفته‌ اند! مشکل از کجاست؟ آیا وضع ریاضیات ما تا این اندازه خراب است که نتوانیم از یک معادله کاربردی زندگی روزمره‌ مان سر در بیاوریم؟
مسأله اینجاست که در بیشتر مواقع سود واقعی بانک‌ ها، آن رقمی نیست که از پشت شیشه باجه‌ ها می‌ خوانید. برخی بانک‌ ها ترفندهایی دارند که از شما سود بیشتری دریافت کنند و این ترفندها گاهی آن‌ قدر عادی به نظر می‌ رسند که شما هرگز متوجه نمی‌ شوید تا ٨٠‌درصد هم سود تسهیلات پرداخته‌ اید آن هم برای وامی که به شما گفته شده بهره ٢٢‌درصدی دارد. «بلوکه کردن بخشی از مبلغ وام» یکی از این ترفندهاست.
اگر می‌ خواهید از یک بانک ایرانی تسهیلات بگیرید، احتمال دارد به شما گفته شود معادل‌درصدی از مبلغ وام را سپرده کنید و آن سپرده بدون پرداخت هیچ‌ گونه سودی تا تسویه کامل بدهی‌ تان بلوکه می‌ شود. به‌ عنوان مثال به شما گفته می‌ شود «٤‌میلیون تومان سپرده‌ گذاری کنید تا ١٠‌میلیون تومان وام بدهیم».
صورت ظاهری قضیه این است که بانک‌ ها برای شما سود ٢٢‌درصد وام ١٠‌میلیون تومانی را محاسبه می‌ کنند اما واقعیت این است که آنها تنها ٦‌میلیون تومان وام داده‌ اند و اقساط وام ١٠‌میلیون تومانی را از شما پس می‌ گیرند. با کمی‌ حساب و کتاب می‌ توان متوجه شد که بانک در این حالت گاهی تا ٨٠‌درصد سود گرفته‌ اند. این موضوع درحالی رخ می‌ دهد که کارشناسان مالی معتقدند بانکی‌ ها در اصل محاسبه سود و فرمول آن نیز دست برده‌ اند تا منفعت بیشتری برای خود رقم بزنند. آنها می‌ گویند اگر به‌ عنوان مثال وامی ٢٤ قسط دارد براساس فرمول‌ های واقعی، باید سود قسط بیست و سوم کمتر از سود قسط بیست و چهارم باشد. زیرا با پرداخت هر قسط بخشی از اصل وام پرداخت می‌ شود و سود مبلغ باقیمانده رفته رفته کمتر می‌ شود اما بانکداران ایرانی این اصل کلی را رعایت نمی‌ کنند و مشتریان ناچارند تا پایان پرداخت تسهیلات، سود یکسانی برای تمام اقساط شان بدهند.
سود واقعی بانک‌ ها تا ٨٠ درصد!
«بلوکه کردن بخشی از مبلغ وام» ترفندی است که گفته می‌ شود در جریان دستوری شدن سود بانکی در سال‌ های ٨٥-٨٤ اتفاق افتاده است. حالا در شرایطی که مدتهاست سود بانکی با توافق بانکداران و به صورت غیردستوری تعیین می‌ شود، برخی بانک‌ ها همچنان از این روش غیرقانونی درآمدزایی می‌ کنند. این موضوع درحالی رخ می‌ دهد که بررسی‌ های میدانی خبرنگار «شهروند» نشان می‌ دهد هنوز بسیاری از بانک‌ ها کاهش نرخ سود تسهیلات به ١٨‌درصد را اعمال نکرده‌ اند و در ظاهر قضیه از مشتریان خود بین ٢١ تا ٢٣‌درصد سود می‌ گیرند. ماجرا اما، به ظاهر قضیه ختم نمی‌ شود و استفاده از ترفند «بلوکه کردن بخشی از مبلغ وام» موجب شده است سود واقعی برخی بانکداران به ٨٠‌درصد هم برسد.
کارمند بخش تسهیلات یکی از بانک‌ های خصوصی درباره شرایط اعطای وام‌ های خرد به «شهروند» می‌ گوید: بانک ما به‌ طور معمول ٦٠‌درصد مبلغ وام را به مشتریان واگذار می‌ کند و ٤٠‌درصد باقیمانده را به‌ عنوان وثیقه نگه می‌ دارد. به‌ عنوان مثال اگر شما به وام ١٠‌میلیون تومانی نیاز دارید باید ٤‌میلیون تومان سپرده گذاری کنید و این سپرده تا زمان تسویه اقساط در بانک بماند. او در واکنش به این‌که به سپرده بلوکه شده، سودی تعلق می‌ گیرد یا خیر، پاسخ منفی می‌ دهد و نحوه بازپرداخت اقساط این وام را این‌ گونه توضیح می‌ دهد: وام‌ ها باید یک یا دو ساله تسویه شود. ضمن این‌ که بانک هنوز برای کاهش سود تسهیلات خود اقدامی انجام نداده است و سود وام‌ های خرد همچنان ٢٢‌درصد است.
محاسبه اقساط وام ١٠‌میلیون تومانی این بانک خصوصی نشان می‌ دهد که در صورت تسویه وام به صورت دو ساله، مشتری باید ماهانه حدود ٥١٨ هزارتومان بابت قسط بپردازد که با این حساب در مجموع حدود ١٢‌میلیون تومان به بانک برگرداند. این درحالی است که با سپرده بلوکه شده ٤‌میلیون تومانی، بانک درواقع تنها ٦‌میلیون تومان وام به مشتری خود پرداخته است. محاسبه وام ٦‌میلیون تومانی با قسط ٥١٨‌هزار تومان در طول مدت ٢٤ ماه نشان می‌ دهد که سود واقعی نزدیک به ٨٠‌درصد بوده است!
یک بانک دولتی شرایط دیگری برای پرداخت وام به شرط بلوکه سپرده دارد. مسئول اعتبارات یکی از شعب این بانک دولتی به «شهروند» توضیح می‌ دهد: بانک ما این تسهیلات خود را در اختیار کسانی می‌ گذارد که سابقه سپرده‌ گذاری در این بانک داشته باشند و البته برای پرداخت وام ٢٠‌میلیون تومانی، متقاضی باید حداقل ٤‌میلیون تومان در بانک سپرده داشته باشد و تا زمان تسویه حساب از آن سپرده، برداشت نکند.
او ادامه می‌ دهد: البته به سپرده ٤‌میلیون تومانی سود تعلق می‌ گیرد اما سود سپرده از سود تسهیلات کمتر است. ضمن این‌که وام ٢٠‌میلیون تومانی باید ظرف ٣٦ ماه بازگردانده شود و اقساط آن حدود ٧٠٠‌هزار تومان در ماه است. در واقع رقم واقعی تسهیلات در این بانک تنها ١٦‌میلیون تومان است و محاسبات نشان می‌ دهد سود واقعی که بانک صادرات برای پرداخت این نوع تسهیلات دریافت می‌ کند حدود ٣٩‌درصد است.
در بانک دولتی دیگری نیز به ازای پرداخت ١٠‌میلیون تومان وام خرید کالا مشتریان باید ٢‌میلیون تومان سپرده‌ گذاری کنند که البته سودی به سپرده‌ ها تعلق نمی‌ گیرد و این وام باید با سود ٢٣‌درصد و ظرف ٣‌سال بازپرداخت شود. محاسبات نشان می‌ دهد سود واقعی این بانک حدود ٤١‌درصد است.
معادله زیرکانه یک بانک برای محاسبه سود
در یک بانک دولتی دیگرنیز طرحی با عنوان زمرد اجرا شده است که افراد برای دریافت وام ٨‌میلیون تومانی کالا ناچارند معادل همین مبلغ یعنی ٨‌میلیون تومان سپرده‌گذاری کنند و البته به این سپرده ٨‌میلیون تومانی سود ١٥‌درصدی تعلق می‌ گیرد و در مقابل بانک ٨‌میلیون تومان خود را با بازپرداخت ٣ساله و سود ١٨‌درصدی در اختیار افراد قرار می‌ دهد. این طرح به آن معناست که در پایان ٣‌سال ٨‌میلیون تومان سپرده تنها با ارزش ٩‌میلیون و ٩٨٣‌هزار تومان به مشتری بازگردانده می‌ شود، این درحالی است که ٨‌میلیون تومان بانک با ارزش ١٠‌میلیون و ٤١١‌هزار تومان از مشتری پس گرفته می‌ شود.
البته در این میان تنها دو بانک اعلام کردند که پرداخت تسهیلات به مشتریان مشروط به بلوکه کردن مبلغی از وام نخواهد بود. مسئول اعتبارات یکی از شعب بانک [...] به «شهروند» اعلام کرد: بانک [...] تنها وام خردی که اعطا می‌ کند تسهیلاتی با عنوان تعمیرات مسکن است که تا سقف ٢٠٠‌میلیون تومان پرداخت می‌ شود و برای دریافت این وام نیاز به وثیقه گذاشتن سند ملک است.
او ادامه داد: در این بانک هیچ وامی‌ به شرط سپرده‌ گذاری تا زمان تسویه، پرداخت نمی‌ شود زیرا بانک‌ ها اجازه این کار را ندارند و تنها برخی موسسات مالی غیرمجاز، پرداخت تسهیلات را به این مسأله مشروط می‌ کنند.
کارمند یکی از شعب بانک دولتی[...] نیز در پاسخ به «شهروند» اعلام کرد: در بانک [...] ١٠‌میلیون تومان وام خرید کالا به شرط یک ضامن معتبر و با سود ١٨‌درصد اعطا می‌شود که البته نیازی به سپرده‌گذاری معادلی از مبلغ وام نیست.
هزینه بانکداری در ایران حدود ٨ برابر استاندارد جهانی
هادی حق‌ شناس اقتصاددان و کارشناس بانکی دراین‌باره به «شهروند» می‌ گوید: هزینه اداره بانک در کشور ما مانند هزینه اداره بسیاری از ارگان‌ ها بالاست و درواقع بهتر است بگویم بانک‌ های ایرانی گران اداره می‌ شوند. در ایران ٢ تا ٤‌درصد قیمت پول ناشی از هزینه‌ های بانکداری است، درحالی‌ که هزینه استاندارد جهانی تنها نیم‌ درصد است. در این شرایط بانک‌ های ایرانی برای پوشش هزینه‌ های خود ترفندهایی به کار می‌ برند که بلوکه کردن مبلغی از تسهیلات، یکی از آنها به شمار می‌ رود.
او با اشاره به علت گران اداره شدن بانک‌ ها در ایران، ادامه می‌ دهد: در ایران بانکداری استاندارد الکترونیک، معنای چندانی ندارد و بهره‌ وری پایین نظام بانکی، تشکیلات عریض و طویل و شعبات متعدد، الکترونیکی نبودن فرآیندها و دستی انجام شدن بسیاری از امور و... موجب شده است بانکداری در ایران گرانقیمت و پرهزینه شود. همچنان که این رفتار در سایر ارگان‌ های دولتی نیز مشاهده می‌ شود و دولت ٨٠‌درصد بودجه را صرف هزینه‌ های جاری می‌ کند و تنها ٢٠‌درصد به پروژه‌ های عمرانی اختصاص دارد و درواقع دولت و بانک‌ ها بسیار گران اداره می‌ شوند.
این اقتصاددان تأکید می‌ کند: سود سپرده، سود تسهیلات و سود سپرده‌ های بین بانکی در کشورهای توسعه یافته تنها بین ٢ تا ٤‌درصد است. جالب است که بدانید در این کشورها قیمت پول آن‌ قدر ناچیز است که بانک‌ ها به دنبال این هستند که به بنگاه‌ های اقتصادی وام پرداخت کنند اما در ایران رفتار معکوس است و بنگاه‌ های اقتصادی باید به بانک‌ ها التماس کنند که به آنها وام بدهند.
حق‌ شناس درباره راهکار اصلاح رفتار بانکی در ایران، توضیح می‌ دهد: مهم‌ ترین راهکار این است که کشور ما شانس تجربه تورم زیر ٥‌درصدی را پیدا کند زیرا درحال حاضر تنها انگشت شماری از کشورهای جهان درگیر تورم دو رقمی هستند و این تورم دو رقمی به خودی خود باعث می‌ شود که نه‌ تنها بانک‌ ها که تمامی بخش‌ های اقتصاد کشور، ترفندهایی برای دور زدن قوانین پیدا کنند. علت آن هم این است که هیچ فعالیت اقتصادی به جز دلالی نمی‌ تواند جوابگوی هزینه‌ های گزاف تورم دو رقمی باشد و در این شرایط ناخودآگاه مسیر اقتصاد منحرف می‌ شود.
او تأکید می‌ کند: سیاست فعلی بانک مرکزی یعنی کنترل نرخ تورم و رسیدن به تورم تک رقمی سوگیری درستی است و دولت باید این روند را ادامه دهد تا کشور بتواند زیرساخت‌ های اقتصادی خود را اصلاح کند. در این شرایط بسیاری از فعالیت‌ های دلالی و ترفندهای بانکی و غیربانکی توجیه اقتصادی خود را از دست می‌ دهند و بستر سالم‌ سازی می‌ شود.
از کدام شهر هستید و نظر شما در مورد این خبر چیست ؟ اگر اطلاعات تکمیلی دارید با دیگران در میان بگذارید

پشت پرده خوردن شارژ مردم توسط ایرانسل : شرکت های مبتنی بر محتوا
محصولات 5040 واقعیت ، تبلیغات یا کلاهبرداری ؟ نظرات خریداران قبلی
جزییات حادثه تور چال کندی ( دره کول خرسان ) دزفول و غرق در رودخانه دز
گزارش وضعیت موسسه ثامن اهواز + نظرات سپرده گزاران
نقش یگان رهایی گروگان ارتش در حمله داعش به مجلس ( تیپ 65 نوهد)
فیلم حمله داعش به مجلس از دوربین مداربسته ( همه فیلم ها )
آسان ترین راه ساخت نظر سنجی در تلگرام + ربات ووت ( vote )
کمک مالی به اقشار کم درآمد سال 96
نکات کلیدی و هرآنچه باید قبل از آزمون رانندگی شهر بدانید + ( قبولی صد در صد )
چگونه از واتس اپ در مرورگر استفاده کنیم؟ استفاده از واتس اپ بدون نصب کردن
بهترین نرخ سود بانکی در سال 96 کدام است؟
بحران در موسسه آرمان ایرانیان اهواز ( موسسه توسعه )
رابطه و قتل 7 زن با کمک همسر در رشت
ساخت ربات تلگرام بدون برنامه نویسی و هاست
آموزش ایمیل ساختن در گوگل ، چگونه جیمیل بسازم؟
تفاوت گواهینامه پایه یک و دو و سه + شرایط اخذ گواهینامه
آموزش غیرفعال کردن پیام های تبلیغاتی و پولی
مراحل انتقال دامنه nic ir
سوال در مورد ورشکستگی موسسه کاسپین + نظرات سپرده گذاران
ساختمان بزرگ پلاسکو در تهران آتش گرفت و فرو ریخت
دانشگاه جهاد در روز سه شنبه 21 دی ماه تعطیل میباشد
دانشگاه آزاد و دانشگاه سما سه روز تعطیل به علت فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی
گزارش تصویری از منزل هاشمی در جماران بعد از فوت ایشان
تجمع مردم تهران برای وداع با پیکر هاشمی رفسنجانی در جماران
اعلام 1 روز تعطیل به علت فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سه شنبه
گزارش تکمیلی از فوت هاشمی رفسنجانی در تهران
معرفی کانال تلگرام سالن های زیبایی اهواز
تجاوز به دختر 17 ساله توسط برادر ناتنی
شربت درمان سرطان هراتی
تعرفه قیمت پست پیشتاز و سفارشی سال 96 یک گرم تا 25 کیلو
ویروس جنسی خطرناک عامل سرطان دهانه رحم
وحشتناک ترین بیماری های جهان
تبلیع خلاقانه ماشین گلف با ایده از داعش و عملیات انتحاری + فیلم
فیلم آتش زدن یک بیمار به صورت زنده به دلیل اختلاف شخصی
فیلم رقص زنان در استقبال از روحانی