کد خبر : 396             آخرین آپدیت : 1395-04-29 12:29:00          تعداد بازدید : 756

برند زارا در ایران متعلق به حاج باقر است


خیاطی کارگاه خیاطی دختر خیاط برند فیک

مدآنلاین، نگار حسینخانی و فاطمه رجبی: این‌جا شهر زارا است؛ یک کیسه بزرگ خز جلوی در گذاشته‌ اند که نمی‌ گذارد مهدی در را برایم باز کند، غر می‌ زند که «کی این‌ ها را این‌ جا گذاشته؟» تا موفق بشود مجرم را شناسایی کند، از لای در سرک می‌ کشم؛ همه چیز مثل کارگاه‌ های معمولی است. مهدی در واقع مدیرعامل کارگاه است یعنی یک حاج‌ باقر نامی رئیس تولیدی است ولی این‌ جا او همه‌کاره است و از خود حاجی بهتر به چم‌ و خم کار آشناست. تعجبم از این همه عادی‌ بودن تولیدی زارا را که می‌ بیند می‌ گوید: «اصلاً ما فیک، ولی فکر می‌ کنید، کارگاه‌ هایی که برای خود کمپانی زارا یا هر برند دیگری تولید می‌ کنند خیلی با این‌ جا فرق دارند؟ کارگاه هیچ‌ یک از آن‌ ها در اروپا نیست همه‌ شان را کارگرهای بدبخت بنگلادشی و پاکستانی تولید می‌ کنند، آن هم در جایی بدتر و کثیف‌ تر از این‌ جا.»
او به کارش ایمان دارد: «واقعاً چیزی از اصل جنس کم نداریم. مشتری داشتیم که آشنا بوده و آمده گفته که از جنس ما بیش‌ تر از زارای اصل راضی است.» روند کار را می‌ پرسم و می‌ گوید: «پارچه‌ مان چینی درجه‌ یک است. الان که فصل کت و کاپشن و پیرهن‌ هایی با الیاف کلفت است از جنس‌ های هندی و پاکستانی هم استفاده می‌ کنیم. خود حاج‌ باقر وارد می‌ کند. طراح‌ ها کد رنگ پارچه را می‌ دهند ما هم جنسش را تعیین می‌ کنیم و بعد سه‌ سوت حاجی جنس را ردیف می‌ کند. خودش خیلی به کیفیت کار حساس است. حتی شده که بعضی وقت‌ ها سفارش داده اصل یک جنسی را که کمی برای‌ مان ناآشناست از آن طرف بیاورند که کیفیت افت نکند.»
می‌ گویم اگر همه چیز این‌ قدر خوب است چرا حاجی به اسم خودش نمی‌ فروشد؟ می‌ گوید: «اعتماد خانم، اعتماد! فکر کن بالای سردر نمایندگی زارا در هفت‌ تیر بزنند حاج‌ باقر! کسی سمت این مغازه هم نمی‌ رود بعد هم وقتی می‌ تواند از اعتباری که زارا دارد استفاده کند چرا بیاید یک عمر تبلیغ کند بعد که جنسش گرفت و اعتمادها را جلب کرد بیفتد بمیرد و ارث‌ برها نتیجه کارش را تلف کنند.»
سرش خیلی شلوغ است و به قول خودش فقط روزی ۷۰ بار باید سر کارگرها داد بزند و این برای خودش کار سنگین و طاقت‌ فرسایی است. خلاصه می‌ پرسم خود نمایندگی هم برای حاجی است یا او فقط تولید می‌ کند؟ می‌ گوید: «نه حاجی فقط تولیدکننده است. این‌ جا یکی از کارگاه‌ هایش است. در سه تا شهر دیگر هم تولیدی دارد. با خیلی از نمایندگی‌ ها کار می‌ کند فقط هم زارا کار نمی‌ کند اما با زارا شروع کرده. نمایندگی‌ ها روی کارش حساب می‌ کنند می‌ دانند که وقتی حاجی قول می‌ دهد فلان کد تا فلان تاریخ می‌ رسد آن‌ ها می‌ توانند به مشتری قول بدهند که آن کدی را که در سایت دیده‌ اند تا فلان تاریخ از کمپانی زارا می‌ رسد. مو لای درزش نمی‌ رود.»
کم‌کم از حضور من و از این‌که نمی‌ تواند جلوی من به کارگرها فحش بدهد کلافه می‌ شود. برای همین بلند می‌ شوم که شهر زارا را ترک کنم و می‌ پرسم این کاپشن‌ ها چند؟ نگاهی به کارگرها می‌ اندازد و می‌ گوید: «چون آشنا هستی می‌ گویم وگرنه این‌ ها اسرار مگو است.» بلند می‌ خندد و ادامه می‌ دهد: «حداقل سه یا چهار برابر روی هر جنس سود می‌ آید، مثلاً این کاپشن برای خودمان ۴۰ تومن تمام می‌ شود حدود ۲۰۰ تومان به نمایندگی می‌ دهیم و… اگر اشتباه نکنم این طرح ششصدوخورده‌ ای در نمایندگی فروخته می‌ شود.»
بالای شهر راضی؛ پایین شهر راضی
خیابان جمهوری، رژه برندها نیست، اما مردم در آن به‌ راحتی از وفور تابلوها و لوگوهای اصل اما اجناس فیک شان می‌ بینند؛ «لاگوست» هم یکی از آن‌ هاست. وارد که می‌ شویم و سؤال اول را می‌ پرسیم فروشنده مقاومتی نشان نمی‌ دهد! شاید مطمئن است که نمی‌ تواند توی این خیابان آن ادعای معروف همکاران لاگوست‌ فروشش در جردن را تکرار کند: «ببینید خانم، بدیهی است که این لاگوست آن لاگوستی که شما از اروپا می‌ خری نیست. اصلاً هزاری هم بگویم مگر کسی باور می‌ کند؟» دستش را می‌ برد توی یقه کاپشنی و می‌ گوید: «این مارک را ببینید، از همین‌ جا معلوم است. از همین شکل دوخت مارک زیر یقه. اما مطمئن باشید چون ما این‌ ها را از ترکیه وارد می‌ کنیم و این‌ جا مارک می‌ کنیم، از خیلی از لاگوست‌ های فیک خوش‌ کیفیت‌ ترند.» پس از این‌که سکوتمان را دنبال می‌ کند، می‌ داند که باید ادامه دهد: «البته این را هم بگویم. نمی‌ دانم این سوال‌ ها را برای چه می‌ پرسید. من صادقانه به همه مشتری‌ ها این‌ ها را می‌ گویم و آن‌ ها هم از این‌که یک لاگوست فیک، با کیفیتی بسیار نزدیک به لاگوست اصل را با کم‌ تر از نصف قیمت می‌ خرند، راضی‌ اند.» خریدارها چگونه فکر می‌ کنند؟ پسر جوانی می‌ گوید از وقتی بازار فیک‌ ها داغ شده، دیگر به فروشگاه‌ های معتبر هم بی‌ اعتماد است و از آن‌ جا که جنس‌ های تاناکورا حتماً اصلند، ترجیح می‌ دهد از آن‌ ها بخرد. دیگری اما حرف‌ های فروشنده لاگوست را تأیید می‌ کند: «مثلاً بروید تا سر همین تقاطع فردوسی به نمایندگی نایک و ریبوک. این کتانی‌ های توری را قیمت کنید. ۸۷۰ هزار تومان. فروشنده‌ اش هم مدعی است ماهی یک‌ بار به دوبی می‌ رود و جنس وارد می‌ کند. حالا داخل همین پاساژ بپیچید و در همان ورودی‌ اش مغازه سه‌ متری گلچین را هم ببینید. کتانی توری‌ اش با آن یکی مو نمی‌ زند و فقط ۲۲۰ هزار تومان. خب اگر عقده خرید از آن‌ جا را نداشته باشید، حتماً خرید این یکی به‌ صرفه‌ تر و عقلانی‌ تر است.»
ظاهراً همه راضی‌ اند؛ هم تولیدکننده، هم کپی‌ کار، هم کپی فروش و هم فیک پوش. این یعنی گور پدر تب برند و برندپوشی در ایران. شاید بتوان گفت اقتصادی که حتی به زور تولید تفکی و بچسبان و بفروش، سرپا و زنده بماند، بهتر از اقتصادی است که نتواند زیر بار هزار مشکل و معضل زانو راست کند؛ پولی که در بازار تولید اجناس فیک می‌ چرخد، آشکارا بازار لباس را زنده نگه داشته و هزاران خیاط و مارک‌ ساز و برش‌ کار و فروشنده و … را بر سر کار آورده؛ این گرم شدن بازار، حتماً مرهمی است بر زخم بزرگ هشت سال از بین‌ رفتن اقتصاد تولیدمحور.
از کدام شهر هستید و نظر شما در مورد این خبر چیست ؟ اگر اطلاعات تکمیلی دارید با دیگران در میان بگذارید

پشت پرده خوردن شارژ مردم توسط ایرانسل : شرکت های مبتنی بر محتوا
محصولات 5040 واقعیت ، تبلیغات یا کلاهبرداری ؟ نظرات خریداران قبلی
جزییات حادثه تور چال کندی ( دره کول خرسان ) دزفول و غرق در رودخانه دز
گزارش وضعیت موسسه ثامن اهواز + نظرات سپرده گزاران
نقش یگان رهایی گروگان ارتش در حمله داعش به مجلس ( تیپ 65 نوهد)
فیلم حمله داعش به مجلس از دوربین مداربسته ( همه فیلم ها )
آسان ترین راه ساخت نظر سنجی در تلگرام + ربات ووت ( vote )
کمک مالی به اقشار کم درآمد سال 96
نکات کلیدی و هرآنچه باید قبل از آزمون رانندگی شهر بدانید + ( قبولی صد در صد )
چگونه از واتس اپ در مرورگر استفاده کنیم؟ استفاده از واتس اپ بدون نصب کردن
بهترین نرخ سود بانکی در سال 96 کدام است؟
بحران در موسسه آرمان ایرانیان اهواز ( موسسه توسعه )
رابطه و قتل 7 زن با کمک همسر در رشت
ساخت ربات تلگرام بدون برنامه نویسی و هاست
آموزش ایمیل ساختن در گوگل ، چگونه جیمیل بسازم؟
تفاوت گواهینامه پایه یک و دو و سه + شرایط اخذ گواهینامه
آموزش غیرفعال کردن پیام های تبلیغاتی و پولی
مراحل انتقال دامنه nic ir
سوال در مورد ورشکستگی موسسه کاسپین + نظرات سپرده گذاران
ساختمان بزرگ پلاسکو در تهران آتش گرفت و فرو ریخت
دانشگاه جهاد در روز سه شنبه 21 دی ماه تعطیل میباشد
دانشگاه آزاد و دانشگاه سما سه روز تعطیل به علت فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی
گزارش تصویری از منزل هاشمی در جماران بعد از فوت ایشان
تجمع مردم تهران برای وداع با پیکر هاشمی رفسنجانی در جماران
اعلام 1 روز تعطیل به علت فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سه شنبه
گزارش تکمیلی از فوت هاشمی رفسنجانی در تهران
معرفی کانال تلگرام سالن های زیبایی اهواز
تجاوز به دختر 17 ساله توسط برادر ناتنی
شربت درمان سرطان هراتی
تعرفه قیمت پست پیشتاز و سفارشی سال 96 یک گرم تا 25 کیلو
ویروس جنسی خطرناک عامل سرطان دهانه رحم
وحشتناک ترین بیماری های جهان
تبلیع خلاقانه ماشین گلف با ایده از داعش و عملیات انتحاری + فیلم
فیلم آتش زدن یک بیمار به صورت زنده به دلیل اختلاف شخصی
فیلم رقص زنان در استقبال از روحانی