کد خبر : 379             انتشار : 1395-04-19 23:43:00          تعداد بازدید : 289

دومین محاصره بلند تاریخ در سوریه

بقایای اجساد جنگ‌ طلبان داعش هنوز در کنار خاکریز‌های پایگاه هوایی کویرِس در شمال سوریه یافت می‌ شود: جمجمه‌ هایی که به خورشید خیره شده‌ اند؛ استخوان‌ های بیرون زده از چکمه جنگ؛ بدن فاسد شده‌ ی زیر لباس برزنتی رزم و تانک انتحاری که تلاش داشت به سمت دیواره‌ های شرقی بتازد.
به گزارش بامرام به نقل از فرادید به نقل از ایندیپندنت، رابرت فیسک| سه سال است که سربازان دولت سوریه، دانشجویان دانشکده افسری نیروی هوایی، آشپزها و مدرسین نظامی با آن‌ ها جنگیدند. گروه متشکل از 1100 نفر به فرماندهی سرتیپ «مُنذِر زمان» از پایگاه هوایی کویرس دفاع کردند. 800 نفر از این افراد اما جانشان را از دست دادند.
گروه تروریستی داعش دو مرتبه موفق شد تا از شعاع 15 کیلومتری پایگاه هوایی کویرس (Kuweires) در اتوبان اصلی رقه عبور کند. آن‌ ‎ها خودروهای زرهی سرقت شده از نیروهای سوری که پر از مواد انفجاری بودند را به آشیانه جنگنده‌ ها و همچنین ساختمان‌ های اداری می‌ کوبیدند. یک مامور اطلاعاتی به نام ماهر ما را بر فراز تل 30 متری بتونی برد.
او می‌ گوید: «پنج نفر از دوستانم همینجا جان دادند. اما ما فقط یک دست و یک تکه از بدنشان را توانستیم پیدا کنیم.» او دستانش را باز می‌ کند تا نشان دهد آن تکه چقدر کوچک بود. ماهر می‌ گوید که ممکن است بقایای اجساد آن‌ ها احتمالا هنوز زیر آوار باشد و یکی از دوستانش نیز فرمانده بود.
اگر نیروهای سوری بتوانند پیروز از این جنگ بیرون بیایند، ماجرای مقاومت آن‌ ها در شرق شهر حل بارها و بارها به عنوان مصداق شجاعت و مقاومت بازگو خواهد شد؛ اما اگر آن‌ ها [نیروهای سوری] شکست بخورند، از تمام نبردهای اینجا با عنوان "مقاومت ظالمانه نیروهای رژیم در برابر شهدای اسلام" یاد خواهد شد و روستاها و مساجد با خاک یکسان شده اطراف پایگاه هوایی شاهد عمق جنگ خواهد بود. روستایی تخریب شده با خانه‌ هایی بدون سقف، گنبد خراب شده یک مسجد و گورستانی با سنگ‌ های پودر شده از آنجا مشهود است.
سرتیپ منذر زمان
دختر بشار اسد شام اسد قهرمان اسب سواری
اما پس از آن که ژنرال سهیل و سرگرد صالح شش ماه پیش برای آزادی کویرس به سمت آن‌ ها رفتند، جنگ به پایان نرسید. در تمام روز، صدای آتشبار اسلحه 122 میلی‌ متریِ در اینجا شنیده می‌ شود. سرتیپ زمان مدام ، مکالمه‌ اش با من را به خاطر گفتگو با سربازان و پشتیبانی قطع می‌ کند. او همچنین مختصات اعلامی را با نقشه‌ های دیجیتال کنترل کرده و سپس اجازه حمله را صادر می‌ کند. شیشه‌ های اتاق سرتیپ مدام به لرزه می‌ افتد.
حتی امروز نیز تنها مسیر کویرس از ناحیه شرق راه ارابه رو و از میان دشت‌ های سوخته، کارخانه‌ های آتش گرفته شده و خانه‌ های با خاک یکسان شده عبور می‌ کند. «آزادسازی» سربازان محاصره شده کار خطرناکی است. شما می‌ توانید روستاهای فه و مرالحسِن را رو نقشه پیدا کنید. اما آن‌ ها جانشان را از دست داده‌ اند. سرتیپ زمان پافشاری می‌ کند که سوریه باری دیگر ساخته خواهد شد و این بار حتی از سوریه قبلی هم زیباتر خواهد شد.
مراد از تروریست‌ های داعش و جبهه نصرت است. سرتیپ زمان هیچ تفاوتی بین این دو قائل نیست. او می‌ گوید: «دشمنان ما دو گزینه بر سر راه داشتند: مرگ و مرگ. گزینه دیگری وجود نداشت.»
از سرتیپ پرسیدم که آیا آن خلبان سوری، سرگرد حسن، که وارد منطقه تحت کنترل جبهه نصرت در نزدیکی مرز سوریه و لبنان شد و سپس توسط آن‌ ها کشته شده را می‌ شناسد؟ او سرش را به علامت موافقت تکان داد و گفت: «بله. خیلی خوب او را می‌ شناختم. او متاهل بود اما فرزند نداشت. اما اقدامات تروریست‌ ها ما را هراسان نخواهد کرد. پایگاه ما سه سال و نیم تحت محاصره دشمن بود. این محاصره پس از محاصره استالینگراد، دومین محاصره بلند تاریخ است.»
خمپاره اندازهای ساخته شده توسط داعش در پایگاه کویرس
دختر بشار اسد شام اسد قهرمان اسب سواری
میزان تلفات و جغرافیای کویرس می‌ تواند یک نمونه مینیاتوری از اشغال استالینگراد توسط ارتش شش نازی‌ ها باشد. البته آزاد سازی کویرس در ابتدای سال جاری میلادی پشتیبانی هوایی روس‌ ها ممکن نبود. درخت‌ های شکسته شده و چاله‌ های زیر زمینی فضا را دست شبیه جنگ جهانی دوم کرده بود. تلفات این محاصره هم همینطور؛ 9 دانشجوی دانشکده افسری نیروی هوایی که هنگام حمله انتحاری یک خودروی زرهی به آشیانه جنگنده‌ ها خوابیده بودند، جانشان را از دست دادند. سوری‌ ها قربانیانشان را در گورستان‌ های کنار باند فرودگاه دفن کردند. 79 نفر از آن‌ ها در کنار استخر پایگاه هوایی در محل‌ هایی جداگانه دفن شدند.
یکی از سرگردهای پایگاه می‌ گوید: «پس از آزادسازی پایگاه، اجساد آن‌ ها خارج شده و در تابوت‌ های جدید و با مشخصات کامل دفن شدند.» کمی آنطرف‌ تر چند خمپاره انداز مشاهده می‌ شود که توسط نیروهای داعش ساخته شده‌ اند. همچنین یک دستگاه ساخت و ساز آمریکایی و یک مته بزرگ آهنی نیز دیده می‌ شود که از آن برای حفر تونل زیر پایگاه استفاده می‌ شده است.
سرتیپ زمان می‌ گوید: «آن‌ ها تلاش کردند تا به افسرانمان در پایگاه زنگ بزنند. آن‌ ها کاغذهایی را از دیوار پایگاه به داخل پرتاب کردند که افراد ما می‌ توانستند با تماس به آن شماره‌ ها مقدمات فرار خود را بچینند. داعشی‌ ها حتی حاضر بودند مسیر امنی برای فرار آن‌ ها از پایگاه ایجاد کنند. اما مردان ما وفادار بودند. من حتی پیامی را دریافت کردم که روی آن شماره تلفن‌ هایی از عربستان سعودی و ترکیه نوشته شده بود. من آن شماره‌ ها را به ماموران اطلاعاتی‌ مان دادم. این کشورها برای آمریکا و اسرائیل کار می‌ کنند. تنها شعاری که به آن‌ ها فرستادیم این بود که یا پیروز می‌ شویم و یا شهید.»
موشک‌ هایی که مکان ساخت آن مخدوش شده است. این موشک‌ ها به سمت نیروهای سوری در پایگاه کویرس در 40 کیلومتری شرق حلب شلیک شده‌ اند
دختر بشار اسد شام اسد قهرمان اسب سواری
فرود بالگردها تا دو سال علیرغم خطرات ممکن بود اما پس از آن پروازها کاملا خطرناک شدند. پایگاه هوایی بعد از آن فقط متکی به کمک‌ های پرتابی از بالگردها و جنگنده‌ ها بودند. ژنرال هاشم محمد یونس، معلم آکادمی هوایی در کویرس، در تمام طول محاصره مسئول این محموله‌ ها بود.
وی می‌ گوید: «بالگردهای ما در ارتفاع 4 کیلومتری پرواز می‌ کردند. مشکل ما باد بود و وزن محموله‌ ها؛ زیرا وزن آن‌ ها 75 و 120 کیلوگرم بود، اما چترهای متصل به این محموله‌ ها برای تحمل وزن انسان ساخته شده بودند. از طرف دیگر، تروریست‌ ها به سمت آن محموله‌ ها شلیک می‌ کردند و موجب تغییر مسیر برخی محموله‌ ها به سمت دشمن می‌ شدند که البته تعداد آن‌ ها زیاد نبود.»
داستان‌ های ترسناک در مورد محموله‌ ها کم نیستند. یک مرتبه به سمت یک بالگرد حامل سوخت شلیک شد که باعث آتش گرفتن همه جز یکی از خدمه آن شد. خلبان بالگرد با چتر به پایین پرید اما بر روی پسر 14 ساله‌ ای فرود آمد. آن پسر زنده ماند اما خلبان پنج دقیقه بعد جانش را از دست داد.
رابرت اولین ژورنالیست غربی است که وارد این پایگاه هوایی شده است. او به محض سرکشی از فرودگاه متوجه موقعیت خوب آن برای تروریست‌ ها می‌ شود: جت‌ های میگ آسیب دیده، دو موشک منفجر نشده و چند عدد تانک.
می‌ توان گفت که سربازان کویرس تا حدی خوش شانس بودند. حداقل یک پایگاه هوایی دیگر در آن منطقه تحت کنترل داعش درآمد و تمامی نیروهای آن گردن زده شدند. بنابراین جای تعجب ندارد که سرتیپ زمان با تندی در مورد جنگ می‌ گوید: «ما پیامی برای دشمنانمان نداشتیم. ما با اسلحه جواب می‌ دادیم. نمی‌توان افراد دارای این ایدئولوژی را تغییر داد، اما می‌ توان آن‌ ها را کشت... در سوریه ما از انسانیت جهانی دفاع می‌ کنیم. اگر سوریه شکست بخورد، حتی بریتانیا، فرانسه، ترکیه و اردن هم نمی‌ توانند از شر آن در امان بمانند. همین خون دامان آن‌ ها را هم خواهد گرفت.»
کم نیستند کسانی که می‌ گویند بریتانیا، فرانسه، ترکیه و اردن از شر تروریست‌ ها فرار نکرده‌ اند و همچنین تمام کشورهایی – شامل آمریکا، اسرائیل و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس – که سوریه انگشت اتهامش را به دلیل «توطئه» برای براندازی اسد به سمتشان دراز کرده است.
از کدام شهر هستید و نظر شما در مورد این خبر چیست ؟ اگر اطلاعات تکمیلی دارید با دیگران در میان بگذارید

رابطه و قتل 7 زن با کمک همسر در رشت
ساخت ربات تلگرام بدون برنامه نویسی و هاست
آموزش ایمیل ساختن در گوگل ، چگونه جیمیل بسازم؟
تفاوت گواهینامه پایه یک و دو و سه + شرایط اخذ گواهینامه
آموزش غیرفعال کردن پیام های تبلیغاتی و پولی
مراحل انتقال دامنه nic ir
سوال در مورد ورشکستگی موسسه کاسپین ( آرمان ایرانیان ) + نظرات سپرده گذاران
ساختمان بزرگ پلاسکو در تهران آتش گرفت و فرو ریخت
دانشگاه جهاد در روز سه شنبه 21 دی ماه تعطیل میباشد
دانشگاه آزاد و دانشگاه سما سه روز تعطیل به علت فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی
گزارش تصویری از منزل هاشمی در جماران بعد از فوت ایشان
تجمع مردم تهران برای وداع با پیکر هاشمی رفسنجانی در جماران
اعلام 1 روز تعطیل به علت فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سه شنبه
گزارش تکمیلی از فوت هاشمی رفسنجانی در تهران
معرفی کانال تلگرام سالن های زیبایی اهواز
تجاوز به دختر 17 ساله توسط برادر ناتنی
شربت درمان سرطان هراتی
تعرفه قیمت پست پیشتاز و سفارشی سال 95 یک گرم تا 25 کیلو
ویروس جنسی خطرناک عامل سرطان دهانه رحم
وحشتناک ترین بیماری های جهان
تبلیع خلاقانه ماشین گلف با ایده از داعش و عملیات انتحاری + فیلم
فیلم آتش زدن یک بیمار به صورت زنده به دلیل اختلاف شخصی
فیلم رقص زنان در استقبال از روحانی
بالاترین درجه داران نیروهای مسلح ایران
مصاحبه با حجت‌ الاسلام سلطانی، روحانی اهل بولینگ
درمان قطعی جوش های سرسیاه
آموزش بند آوردن سکسکه
جمع آوری و ممنوعیت فروش آیفون از بازار
رئیس فدراسیون به جای مربی ندا شهسواری راهی المپیک
محسن پهلوان مدیرعامل پدیده شاندیز بازداشت شد .
آیا واقعا هیلاری کلینتون مقابل دوربین تشنج کرد؟ + فیلم
سرقت اطلاعات بانکی 200 هزار نفر توسط کارمند بانک ، امنیت زیر سوال
آیا تلگرام از صبح امروز فیلتر شد ؟
جای خواب برای زنان قهر کرده از خانه : تماس با سامانه 123
مردی که نمی گذارد زن قهرمانش به المپیک برود!