کد خبر : 376             آخرین آپدیت : 1395-04-22 13:29:00          تعداد بازدید : 593

مخزن آتش گرفته خم شد . خطر جاری شدن آتش در پتروشیمی ماهشهر

‏مخزن نفت آتش گرفته در پتروشیمی ماهشهر درحال خم شدن
کارشناسان بسیار نگرانند، درصورت شکستن مخزن رودخانه آتش راه میافتد.
فیلم لحظه خم شدن مخزن آتش گرفته در پتروشیمی ماهشهر:

به گزارش بامرام به نقل از تسنیم از بندرماهشهر، سیاوش فرجی عصر چهارشنبه در گفت ‌و گو با خبرنگاران درباره دلیل آتش سوزی در پتروشیمی بوعلی سینا گفت:به دلیل نشتی یکی از ولوهای واحد پارازایلین بوعلی سینا، آروماتیک سوم این واحد دچار آتش ‌سوزی شد که متعاقب این سانحه کمیته بحران شهرستان تشکیل شده و از تمامی امکانات مناطق نفت‌خیز استان برای مهار آتش استفاده شده است.
وی اظهار داشت: این حادثه تاکنون هیچ تلفات جانی در پی نداشته و تلاشگران آتش ‌نشانی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی و مناطق نفتخیز در حال کنترل و مهار آتش ‌سوزی هستند.
مسئول روابط سازمان منطقه ویژه پتروشیمی بندر امام گفت:اخبار دقیق ‌تر متعاقبا از طریق روابط عمومی سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در اختیار رسانه ‌ها قرار می گیرد.
به گزارشبامرام یکی از واحدهای مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا واقع در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی شهرستان بندر ماهشهر عصر چهارشنبه دچار آتش سوزی شد.
بر اساس این گزارش، واحد px8003 پتروشیمی بوعلی دچار آتش سوزی شده است و برجی که در محل آتش سوزی در این پتروشیمی واقع شده است، بلندترین برج پتروشیمی های ایران بوده که سال 78 از سوی شرکت توسعه شبکه های صنعتی ایران و با استفاده از جرثقیل 1200 تنی نصب شده است.
مجتمع هاو شرکت های اطراف پتروشیمی بوعلی نیز تخلیه شده اند
واحد پتروشیمی بوعلی در شهر ماهشهر در جنوب خوزستان روز پنجشنبه دوباره اتش گرفت و این آتش سوزی در مخزن پتروشیمی در روز جمعه نیز ادامه دارد.
به گزارش عصرایران، پتروشیمی بوعلی روز چهارشنبه هم آتش گرفته بود اما بامداد پنجشنبه خاموش شده بود.
آتش سوزی دوباره پتروشیمی بوعلی باعث شده وضعیت اضطراری در این منطقه برقرار شود.
براساس خبرهای منتشر شده، تمامی واحدهای پتروشیمی ماهشهر تخلیه شده اند. جاده های منتهی به منطقه ویژه پتروشیمی، بندرامام و ماهشهر نیز بسته شده اند و از عبور و مرور در آنها جلوگیری می شود.
بیژن زنگنه وزیر نفت برای بررسی این آتش سوزی، بامداد جمعه، به ماهشهر رفت.
فرماندار ماهشهر نیز خبرهای منتشر شده درباره آتش گرفتن مخزن دوم پتروشیمی را تکذیب کرد.
وزیر نفت گفت: آتش سوزی ماهشهر، قطعا خرابکاری نبوده و دلایل آن فنی است.
تاکنون هیچ خبری درباره تلفات انسانی این حادثه منتشر نشده است.
علت آتش سوزی دوباره
ایرنا نوشت: پس از مهار آتش سوزی یکی از برج های فرایندی پتروشیمی بوعلی سینای منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی شهرستان بندر ماهشهر در ساعات اولیه صبح امروز، مخازن این پتروشینمی دوباره دچار حریق شد.
گفته می شود نشت نفت از مخزن 2001 مجتمع پتروشیمی بوعلی و حرارت شدید باقیمانده در محل، علت آتش سوزی دوباره بوده است.
آتش نشان خاموش کردن آتش مخزن بوعلی سینا ماهشهر
آتش نشان خاموش کردن آتش مخزن بوعلی سینا ماهشهر
آتش نشان خاموش کردن آتش مخزن بوعلی سینا ماهشهر
آتش نشان خاموش کردن آتش مخزن بوعلی سینا ماهشهر
آتش نشان خاموش کردن آتش مخزن بوعلی سینا ماهشهر
آتش نشان خاموش کردن آتش مخزن بوعلی سینا ماهشهر
آتش نشان خاموش کردن آتش مخزن بوعلی سینا ماهشهر
زمان مهار آتش در پتروشیمی ماهشهر مشخص نیست
معاون عمرانی استانداری خوزستان هم گفت: نمی توان زمان مشخصی را برای مهار آتش سوزی مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا ماهشهر اعلام کرد؛ در جلسه شب گذشته عنوان شد که آتش تا صبح امروز به طور کامل اطفا خواهد شد ولی امروز دوباره برخی مخازن شعله ور شدند.
به گزارش ایسنا، وی افزود: تاکنون یک چهارم مواد این مخزن سوزانده شده است و تلاش برای مهار آتش ادامه دارد. اکنون تلاش می شود که آتش در مخزن مدیریت و از سرایت آن به دیگر واحدها جلوگیری شود.
او افزود: دو بالگرد آتش نشانی از استان های تهران و فارس در محل حادثه حضور دارند. علاوه بر این، شش بالگرد از سوی وزارت دفاع در حالت آماده باش هستند که در صورت اعلام نیاز، پرواز خواهند کرد. همچنین یک هوایپمای اطفای حریق نیز در تهران آماده است ولی ما تاکنون اعلام نیاز نکرده ایم.
فیلم از مخزن آتش گرفته در پتروشیمی ماهشهر:

نماینده اهواز : مردم منطقه نگران نباشند
نماینده مردم اهواز در مجلس دهم تاکید کرد که شرایط در پتروشیمی بوعلی تحت کنترل است و مردم منطقه نگران نباشند.
علی ساری در گفت‌ وگوی مفصل با خبرنگار ایلنا درباره آتش‌سوزی در یکی از برج‌ های پتروشیمی بوعلی‌سینا گفت: بنده چند ساعت پیش به علت اینکه خودم در گذشته کارمند این مجموعه بودم، برای بازدید میدانی به محل پتروشیمی رفتم تا از نزدیک اتفاقات را رصد کنم. در این برج که حادثه رخ داده و بلندترین برج منطقه و پتروشیمی بوعلی است یکسری کارهای تعمیراتی داشتند که تمهیداتی را هم برای این کار در نظر گرفته بودند ولی با این حال چنین اتفاقی رخ داد.
وی با اشاره به برگزاری جلسه‌ ای رسمی پس از وقوع این حادثه متذکر شد: مجموعه دوستان پتروشیمی در جلسه رسمی که استاندار و نمایندگان و مسئولان استانی هم حضور داشتند از اظهارنظرهای فنی درباره دلایق وقوع حادثه اجتناب می‌ کردند و سعی می‌ کردند خیلی کلی صحبت کنند ولی ظاهر امر این است که وقتی برج در حال تعمیر بوده به دلیل نشتی مواد در داخل برج و قسمت‌ هایی که در حال تعمیر بودند انفجار صورت می‌ گیرد و برج دچار اشتعال می‌ شود.
نماینده مردم اهواز متذکر شد: چون این برج بزرگترین کاور منطقه است، آتش واقعا بزرگی شکل می‌ گیرد و تا حدود ساعت 7 امروز صبح به‌ طور شبه‌ نهایی و نه نهایی، آتش‌ سوزی را کنترل می‌ کنند ولی بعد از اتمام یا در شرف اتمام بودن این مرحله، یک یا دو ساعت بعد انفجار دیگری در مخزن نفتا رخ می‌ دهد. مدیریت مجموعه اعلام کردند در حال انتقال بخشی از گدازه‌ ها از برج به مخزن این اتفاق صورت گرفته است.
وی تاکید کرد: البته این اظهارنظرها خیلی فنی نیست چراکه دوستان گفتند تا ساعت 7 صبح آتش‌ سوزی کنترل شده ولی چطور ممکن است دوباره انفجار دیگری در نواحی دیگر رخ می‌ دهد؟ به نظر می‌ رسد کنترل به طور کامل انجام نشده که دوباره آتش به مخزن نفتا سرایت می‌‌ کند.
ساری در ادامه افزود:‌ پس از سرایت آتش به مخزن نفتا کار در بخش اول برج تمام می‌ شود و وارد مخازن نفتا و مخازن گازهای مجاورش می‌ شود. مخازم کروی کناری هنوز مشتعل نشده‌ اند فقط چون در همسایگی مخزن نفتا هستند امکان انفجار آنها هم وجود دارد.
این نماینده مجلس اذعان کرد: خوشبختانه جهت باد در حال حاضر به سمت این مخازن کناری نیست ولی در صورتی که جهت باد تغییر کند امکان آسیب به این مخازن کناری هم وجود دارد.
وی به راهکارهایی که برای جلوگیری از سرایت آتش به مخازن کناری اندیشیده‌ شده اشاره کرد و گفت: دوستان از دو طریق به دنبال جلوگیری از سرایت آتش به بخش‌ های دیگر هستند. یکی از طریق خط انشعاب 4 اینچ و دیگری خط انشعاب 12 اینچ که نفتا در حال انتقال است تا از ادامه سرایت آتش به قسمت‌ های دیگر ممانعت شود. بخشی هم در جریان اشتعال مصرف خواهد شد. این تمهیدات اندیشیده شده تا فردا صبح ادامه خواهد داشت. امیدوارم جهت باد هم تغییر نکند تا آتش به مخازن گازی یا کروی هدایت کند.
وی ادامه داد: شرایط در حال حاضر تحت کنترل است، به شرطی که جهت باد تغییر نکند و عوامی جدیدی دوباره پیش نیاید. سیستم خنک‌ کننده هم همچنان برقرار خواهد بود تا مخازن و لاین‌ های کناری انتقال به حوزه‌ های دیگر را از طریق شاور خنک‌ سازی کنند. همچنین امکانات‌ هوایی در محل و فرودگاه اهواز مهیا است تا در صورت لزوم به منطقه اعزام شوند. دو هلیکوپتر به محل اعزام شدند و نیازی به اعزام هلی‌ کوپترهای دیگری نبوده ولی آماده هستند تا در صورت نیاز اعزام شوند.
نماینده اهواز در مجلس دهم متذکر شد: به هر حال اقدامات در حال انجام است تا مشکل به نحو احسن حل شود. البته طی بازدیدی که از منطقه داشتم آنها هم راه‌حل جدیدی نداشتند.
وی در پاسخ به این سوال که ممکن است با تغییر جهت باد اتفاقات دیگری رخ بدهد، گفت: البته من با هواشناسی ارتباطی برقرار نکردم تا ببینم جهت باد به چه وضعی است ولی در حال حاضر جهت باد در منطقه به نحوی است که مشکل‌ساز نیست ولی به هر حال باد تحت کنترل نیست و نمی‌ شود پیش‌ بینی کرد به چه سمتی خواهد رفت. خوشبختانه جهت باد در حال حاضر به نحوی است که مشکلی ایجاد نمی‌ کند.
ساری در ادامه خاطرنشان کرد: تمام امکانات در محل مهیا شده و مردم منطقه نباید نگرانی خاصی داشته باشند و با اینکه آتش همچنان شعله‌ ور است و چاره‌ ای هم نیست ولی شرایط تحت کنترل است. حتی از طریق هوایی هم فعلا به دلیل اینکه مخازن در نزدیکی هم هستند و ممکن است آتش به بخش‌ های دیگر سرایت کند امکان اقدام نیست ولی امکانات کامل در منطقه مهیا شده است .
وی در پاسخ به این سوال که دودهای حاصل از اشتعال ممکن است سمی و برای مردم منطقه مشکلاتی را ایجاد کند، گفت: به هر حال این گازها آلاینده هستند ولی صحبتی که مطرح شد این بود که این گازها آیا سمی هستند و ممکن است زندگی مردم منطقه را با خطر مواجه کنند که باید بگویم این آلاینده‌ ها قرار نیست برای مدت طولانی در منطقه انتشار پیدا کند و حداکثر تا فردا کنترل می‌ شوند.
ساری ادامه داد: البته دوستانی از محیط زیست که در جلسه حضور داشتند اعلام کردند مشکلی از لحاظ سلامتی وجود ندارد. با این حال این آلاینده‌ های جوی وارد هوا شده‌ اند که حتی از طریق پساب‌ هایی که هدایت شده‌ اند برای محیط زیست خطرناک هستند ولی به شکلی نیست که به طور مستقیم و همین الان زندگی اهالی محل را تهدید کند.
نماینده مردم اهواز تاکید کرد: بنده از سایت بوعلی و ستاد بحران بازدید داشتم و از کل تیم‌ های آتش‌نشانی منطقه و مناطق نفتی و کل مجموعه حضور دارند و مردم نگرانی نداشته باشند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا در وقوع چنین حادثه‌ ای در بلندترین برج منطقه کوتاهی صورت گرفته یا خیر نیز گفت: در این مباحث و ریشه‌ یابی علت موضوع نیاز است که به طور مستقیم با بچه‌ های پروژه صحبت شود چون شواهد و ظواهر امر نشان می‌ دهد یکسری ناهنجاری‌ هایی در تیم‌ های مختلف بوده که در حال حاضر همه مجموعه ستاد بحران که در منطقه هستند برای سوال نرفتند، بلکه برای کمک و حل مشکل و جلوگیری از توسعه آتش‌ سوزی به محل حادثه رفته‌ اند، یعنی دنبال بازخواست کسی نبوده‌ ایم ولی توضیحات و دلایلی که از طرف مجموعه داده شد برای من که کارمند این مجموعه بودم به هیچ‌وجه قابل توجیه نیست.
ساری همچنین در پایان تصریح کرد: در مجموع اقداماتی که انجام شده قابل‌ قبول بوده و نمی‌ شود یک‌ باره با اظهارنظر فنی به کسی ظلم کرد. در حال حاضر مهم مهار آتش‌ سوزی است ولاغیر. نگرانی ما مردم منطقه است،‌ نه تخمین خسارت و دلایل فنی وقوع این حادثه که این مسایل برای بعد از مهار آتش‌ سوزی است.
شرکت پتروشیمی بوعلی سینا در زمینی به مساحت 36 هکتار در شمال غربی خلیج فارس در استان خوزستان، در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) واقع است.
این شرکت وابسته به شرکت ملی صنایع پتروشیمی است که در سال 1377 تاسیس شد.
خوراک مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا، نفتای سبک و سنگین و بنزین پیرولیز است که از کارخانجات NGL (1000/900 پازنان) و پتروشیمی امیرکبیر تامین می گردد و در فرآیندهای موجود در واحدهای عملیاتی مختلف به محصولات با ارزش و سود آور آروماتیکی نظیر پارازایلین و ارتوزایلین و بنزین تبدیل می شود.
خبر تکمیلی:95.04.20
آتش سوcی در مخزن پتروشیمی ماهشهر بامداد امروز شنبه مهار شد.
فیلم آتش مهار شده در مخزن بوعلی سینا در پتروشیمی ماهشهر

مخزن بوعلی سینا ماهشهر پتروشیمی ماهشهر آتش سوزی در مخزن
مخزن بوعلی سینا ماهشهر پتروشیمی ماهشهر آتش سوزی در مخزن
از کدام شهر هستید و نظر شما در مورد این خبر چیست ؟ اگر اطلاعات تکمیلی دارید با دیگران در میان بگذارید

پشت پرده خوردن شارژ مردم توسط ایرانسل : شرکت های مبتنی بر محتوا
محصولات 5040 واقعیت ، تبلیغات یا کلاهبرداری ؟ نظرات خریداران قبلی
جزییات حادثه تور چال کندی ( دره کول خرسان ) دزفول و غرق در رودخانه دز
گزارش وضعیت موسسه ثامن اهواز + نظرات سپرده گزاران
نقش یگان رهایی گروگان ارتش در حمله داعش به مجلس ( تیپ 65 نوهد)
فیلم حمله داعش به مجلس از دوربین مداربسته ( همه فیلم ها )
آسان ترین راه ساخت نظر سنجی در تلگرام + ربات ووت ( vote )
کمک مالی به اقشار کم درآمد سال 96
نکات کلیدی و هرآنچه باید قبل از آزمون رانندگی شهر بدانید + ( قبولی صد در صد )
چگونه از واتس اپ در مرورگر استفاده کنیم؟ استفاده از واتس اپ بدون نصب کردن
بهترین نرخ سود بانکی در سال 96 کدام است؟
بحران در موسسه آرمان ایرانیان اهواز ( موسسه توسعه )
رابطه و قتل 7 زن با کمک همسر در رشت
ساخت ربات تلگرام بدون برنامه نویسی و هاست
آموزش ایمیل ساختن در گوگل ، چگونه جیمیل بسازم؟
تفاوت گواهینامه پایه یک و دو و سه + شرایط اخذ گواهینامه
آموزش غیرفعال کردن پیام های تبلیغاتی و پولی
مراحل انتقال دامنه nic ir
سوال در مورد ورشکستگی موسسه کاسپین + نظرات سپرده گذاران
ساختمان بزرگ پلاسکو در تهران آتش گرفت و فرو ریخت
دانشگاه جهاد در روز سه شنبه 21 دی ماه تعطیل میباشد
دانشگاه آزاد و دانشگاه سما سه روز تعطیل به علت فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی
گزارش تصویری از منزل هاشمی در جماران بعد از فوت ایشان
تجمع مردم تهران برای وداع با پیکر هاشمی رفسنجانی در جماران
اعلام 1 روز تعطیل به علت فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سه شنبه
گزارش تکمیلی از فوت هاشمی رفسنجانی در تهران
معرفی کانال تلگرام سالن های زیبایی اهواز
تجاوز به دختر 17 ساله توسط برادر ناتنی
شربت درمان سرطان هراتی
تعرفه قیمت پست پیشتاز و سفارشی سال 96 یک گرم تا 25 کیلو
ویروس جنسی خطرناک عامل سرطان دهانه رحم
وحشتناک ترین بیماری های جهان
تبلیع خلاقانه ماشین گلف با ایده از داعش و عملیات انتحاری + فیلم
فیلم آتش زدن یک بیمار به صورت زنده به دلیل اختلاف شخصی
فیلم رقص زنان در استقبال از روحانی