کد خبر : 330             آخرین آپدیت : 1395-04-03 16:08:00          تعداد بازدید : 1708

شایان سعیدی ، هکر مهمان برنامه ماه عسل


داستان از وقتی شروع شد که برنامه تلویزیونی «ماه عسل» که در شب‌ های ماه رمضان در شبکه سه سیما و با مجری‌ گری «احسان علیخانی» پخش می‌ شود، میزبان یک پسر جوان به نام «شایان سعیدی» بود که خود را یک «هکر» معرفی کرد و بعد با تعریف ماجرایش و البته دستگیرشدنش، خیلی‌ ها را تعجب‌ زده کرد؛ کسی که البته حالا خیلی‌ ها او را نه یک «هکر» که یک «فیشر» اینترنتی می‌ دانند و می‌ گویند، جرم او به اندازه هکرها، سنگین نیست. آنها «شایانِ» اهوازی را کسی می‌ دانند که با ایجاد درگاه‌ های تقلبی بانکی و با به دست آوردن رمز دوم و اطلاعات بانکی کاربران، هنگام خریدهای اینترنتی آنها از حسابشان پول برداشت می‌ کرده و این یعنی «فیشینگ اینترنتی» نه «هک کردن».
«شایان» یک پسر ٢٠ساله است که به دلیل جرایم اینترنتی‌ اش به ٨‌ سال زندان محکوم شده، حالا به قید وثیقه آزاد است و با تعریف کردن ماجرایش در برنامه «ماه عسل» از شاکیانش خواست که او را که در ١٥سالگی مرتکب جرم شده، ببخشند و برای ٨‌سال او را به زندان نفرستند. حالا و بعد از گذشت سه روز از پخش سخنان «شایان»، واکنش‌ ها به آن همچنان ادامه دارد و لحظه به لحظه به تعداد کسانی که از قوه‌ قضائیه می‌ خواهند او را ببخشند، اضافه می‌ شود. کمپین «# شایان را ببخشید»، یکی از واکنش‌ هایی است که در روزهای گذشته در اینستاگرام و گروه‌ های تلگرامی به راه افتاده و تعداد زیادی از کاربران درباره آن مشغول اظهارنظرند؛ کسانی که به دو دسته تقسیم شده‌ اند: آنها که می‌ گویند «شایان» باهوش است و چون در سن پایین مرتکب جرم شده، باید او را بخشید و دسته دوم کسانی‌ اند که این نظر را قبول ندارند و معتقدند این کلاهبرداری‌ های اینترنتی که رقمشان چندان زیاد نیست، زمینه‌ ساز کلاهبرداری‌ های اینترنتی بزرگترند.
اینها فقط نمونه‌ هایی از نظرهایی است که درچند روز گذشته دراین‌ باره و در شبکه‌ های اجتماعی نوشته شده است: «واقعا حیف این هوش نیست که ازش درست استفاده نشه، اگر برود زندان، درست می‌ شود؟ نه بخدا بدتر می‌ شود، چهار تا چیز بدترم یاد می‌ گیره. خدا کنه او را ببخشند. واقعا حیف است.»

«رضا» دراین‌ باره و در صفحه اینستاگرامش نوشته: «درهمه جای دنیا این‌جور استعدادها کشف و جذب می‌ شوند، آن وقت درکشور ما می‌ خواهند او را به زندان بفرستند، واقعا متاسفم. من اگر کاره‌ ای بودم، به جای ٨سال زندان مجبورش می‌ کردم ٨‌سال برای پلیس فتا مجانی کار کند، هم از مغزش استفاده می‌ کند و هم رایگان کار می‌ کنه تا مجازاتش تمام شود.»
اما کاربرانی مانند «پونه» نظرات متفاوتی هم دراین‌باره داشته‌ اند: «اگر الان او را ببخشند، فردا امکان داره به سیستم‌ های نظامی هم نفوذ پیدا کنه، یک هکر از دشمن هم گاهی می‌ تونه بدتر باشه. فردا امکان داره با پیشنهاد پول عربستان به کشور خودش هم خیانت کنه. نمونه‌ اش نفوذ در سیستم هسته‌ ای مون.» و کاربر دیگری این‌ طور جواب او را داده است: «استعدادشو سرکوب نکنیم، به بهترین نحو ازش استفاده کنیم.» و البته باز هم نظرات مخالف دراین‌ باره وجود دارد: «این آقا دزدی کرده، اون هم از ٥٠ نفر. باید حبسشو بکشه، این‌ طوری که نمیشه هرکی هرکاری کرد و رضایت دادن بخشیده بشه. معلوم نبود اگر دستگیر نمی‌ شد، الان به کارهاش ادامه نمی‌ داد. در سن ١٦سالگی تا الان که ٢٠سالشه، به کارت‌ های عابر مردم با جعل سایت‌ های بانک‌ های مختلف دسترسی پیدا کرده و از حساباشون پول برمی‌ داشته. این جرم نیست؟»
و بقیه نظرها درباره تفاوت هکرها و فیشرهای اینترنتی است. مانند نظر «علی» که دراین‌ باره نوشته است: «یه phisher رو آوردن ماه‌ عسل به‌ عنوان هکر، طرف داره خالی‌ بندی می‌ کنه درحد لالیگا! از شماره کارت طرف سنش رو چطور به دست آورده؟ هکرها بعد از تماشای برنامه امشب ماه‌ عسل شغل خود را رها کردند و به چوپانی روی آوردند.» و این نظر: «پسره رو آوردن ماه‌ عسل یک‌ جوری گفتن بهت میگن «هکر» فکر کردم رفته خود بانک رو هک کرده، یک صفحه مجازی درست کردن که دیگه اینقدر هکر هکر نداره.»
اما اصل ماجرای «شایان» چه بود و چرا خیلی‌ ها حالا با مجازات شدنش مخالفند؟ «شایان» درباره خودش در برنامه «ماه‌ عسل» اینطور گفته است: «بیشتر دغدغه من اینترنت بود و تحقق رویاهای خودم را در کامپیوتر و اینترنت می‌ دیدم و خانواده بیشتر به دلیل این موضوع فکر می‌ کردند، من مواد مصرف می‌ کنم، چون ٢٤ساعت در یک اتاق دربسته بودم و پای کامپیوتر. من دیپلم هم نگرفتم چون چیزی که من می‌ خواستم، در مدرسه نبود، در اینترنت بود، دوست داشتم برنامه‌ نویسی کنم، سایت طراحی کنم و... نیوتون زیر درخت خوابید و با کنجکاوی برای افتادن یک سیب، جهان را تغییر داد و بعضی‌ ها به خاطر کنجکاوی مواد مصرف می‌ کنند. من هم تنها در ابتدای کار کنجکاوی داشتم و اشتباهاتم از همین کنجکاوی‌ ها آغاز شد.» خاطرات او در روایت کارهایی که انجام داده، آن‌ قدر جالب بود که علیخانی ترجیح داد بیشتر از آن‌ که سوال بپرسد، حرف‌ ها و ماجراهای او را بشنود. روایت‌ هایی که این خلاصه‌ ای از آنهاست: «ابتدا ایمیل یک نفر را که رابطه خوبی با او نداشتم، هک کردم. مردم کمتر در کارهای اینترنتی آگاهی دارند، من از ضعف آنها استفاده کردم و با ساخت صفحه جعلی بانک، به راحتی شماره کارت‌ های آنها را برمی‌داشتم. یک‌ بار دیدم پسری همسن و‌ سال خودم، یک‌میلیارد پول داشت. حسادت باعث شد که حسابش را هک کنم. با خودم فکر می‌ کردم خوش به حالش! او که یکدفعه ٤‌میلیون از حسابش کم می‌ شود چه چیزی می‌ خرد؟ معمولا نسبت به مبلغی که در حساب‌ های افراد بود، مبلغ خیلی کوچک نسبت به موجودی او برمی‌داشتم و بعد با خودم می‌ گفتم بعدها به او پس می‌ دهم.» او درباره نخستین تجربه برداشت پول از حساب یک نفر گفت: «قرار بود از حسابی پولی بردارم اما اینترنتم قطع شد و متوجه شدم مودم سوخته است. این شد که برای نخستین‌ بار به خاطر خرید مودم، حدود ١٧٠‌هزار تومان از یکی از حساب‌ ها برداشتم. بدترین دوران زندگی من زمانی بود که فهمیدم از من بهتر و واردتر به امور کامپیوتر و اینترنت، در اداره آگاهی است و من دستگیر شدم. بعد از آن، تمام شهرهای ایران را گشتم تا بتوانم رضایت شاکیان خود را دریافت کنم الان با وثیقه بیرون هستم و ٨‌سال زندان در انتظارم است.»

«پلیس فتا حواسش به همه چیز است»
بعد از پخش برنامه مربوط به «شایان» در شبکه سه و درخواست‌ های زیاد کاربران اینترنتی برای بخشیده شدن او، این مسئولان پلیس فتا بودند که دراین‌ باره اظهارنظر کردند. نمونه‌ اش «علی خلیلی»، معاون اجتماعی پلیس فتا که به «فارس» گفت، پلیس فتا درهمان دقایق ابتدایی، بعد از پخش برنامه ماه عسل، شاهد ٢٥‌هزار کامنتی بوده است که از این پلیس خواسته‌ اند برای کم‌ کردن مجازات «شایان» تلاش کنند. خلیلی اما حرف‌ های جالب دیگری هم زد؛ او از استعداد «شایان» گفت‌ و لزوم استفاده از استعدادهای او در زمینه‌ های دیگر: «بالاخره موضوعی که در این میان مطرح است، این است که شایان جزو جوانانی است که استعدادهای خیلی خوبی دارند. او بدون این‌ که تحصیلات عالیه داشته باشد و با یک مدرک دیپلم توانسته این کارها را بکند و می‌ شود که از او و استعدادهایش به شکل دیگری استفاده کرد. به نظر من او می‌ تواند به پلیس کمک کند و می‌ تواند در این زمینه نقش موثری درجامعه داشته باشد.»
او این نوید را هم به مخاطبان «ماه‌ عسل» داد که در اسرع‌ وقت با رئیس پلیس فتا جلسه‌ ای برگزار شود و درباره این مسأله صحبت شود تا تصمیم امیدوارکننده‌ ای درباره «شایان» گرفته شود.
از کدام شهر هستید و نظر شما در مورد این خبر چیست ؟ اگر اطلاعات تکمیلی دارید با دیگران در میان بگذارید

هاشم از مشهد ( 1395-04-25 10:44 )
پلیس فتا :

شایان قصه ما را ببخشید فقط همین

پشت پرده خوردن شارژ مردم توسط ایرانسل : شرکت های مبتنی بر محتوا
محصولات 5040 واقعیت ، تبلیغات یا کلاهبرداری ؟ نظرات خریداران قبلی
جزییات حادثه تور چال کندی ( دره کول خرسان ) دزفول و غرق در رودخانه دز
گزارش وضعیت موسسه ثامن اهواز + نظرات سپرده گزاران
نقش یگان رهایی گروگان ارتش در حمله داعش به مجلس ( تیپ 65 نوهد)
فیلم حمله داعش به مجلس از دوربین مداربسته ( همه فیلم ها )
آسان ترین راه ساخت نظر سنجی در تلگرام + ربات ووت ( vote )
کمک مالی به اقشار کم درآمد سال 96
نکات کلیدی و هرآنچه باید قبل از آزمون رانندگی شهر بدانید + ( قبولی صد در صد )
چگونه از واتس اپ در مرورگر استفاده کنیم؟ استفاده از واتس اپ بدون نصب کردن
بهترین نرخ سود بانکی در سال 96 کدام است؟
بحران در موسسه آرمان ایرانیان اهواز ( موسسه توسعه )
رابطه و قتل 7 زن با کمک همسر در رشت
ساخت ربات تلگرام بدون برنامه نویسی و هاست
آموزش ایمیل ساختن در گوگل ، چگونه جیمیل بسازم؟
تفاوت گواهینامه پایه یک و دو و سه + شرایط اخذ گواهینامه
آموزش غیرفعال کردن پیام های تبلیغاتی و پولی
مراحل انتقال دامنه nic ir
سوال در مورد ورشکستگی موسسه کاسپین + نظرات سپرده گذاران
ساختمان بزرگ پلاسکو در تهران آتش گرفت و فرو ریخت
دانشگاه جهاد در روز سه شنبه 21 دی ماه تعطیل میباشد
دانشگاه آزاد و دانشگاه سما سه روز تعطیل به علت فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی
گزارش تصویری از منزل هاشمی در جماران بعد از فوت ایشان
تجمع مردم تهران برای وداع با پیکر هاشمی رفسنجانی در جماران
اعلام 1 روز تعطیل به علت فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سه شنبه
گزارش تکمیلی از فوت هاشمی رفسنجانی در تهران
معرفی کانال تلگرام سالن های زیبایی اهواز
تجاوز به دختر 17 ساله توسط برادر ناتنی
شربت درمان سرطان هراتی
تعرفه قیمت پست پیشتاز و سفارشی سال 96 یک گرم تا 25 کیلو
ویروس جنسی خطرناک عامل سرطان دهانه رحم
وحشتناک ترین بیماری های جهان
تبلیع خلاقانه ماشین گلف با ایده از داعش و عملیات انتحاری + فیلم
فیلم آتش زدن یک بیمار به صورت زنده به دلیل اختلاف شخصی
فیلم رقص زنان در استقبال از روحانی